To je to što me zanima!

EK Sloveniji i Mađarskoj: Žao nam je što blokirate Hrvatsku

Zastupnik Picula zadovoljan je reakcijom: Ovakav odgovor Komisije potvrđuje da prijetnje i blokade između zemalja članica, nisu i ne mogu biti način rješavanja bilateralnih pitanja...
Vidi originalni članak

Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula zatražio je podršku Europske komisije za ulazak Hrvatske u Organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) i pitao što će učiniti da bi se odblokirao pristup Hrvatske OECD-u od strane Slovenije i Mađarske.

Povjerenica EK za trgovinu Cecilia Malmström mu je odgovorila da “je u pogledu proširenja OECD-a stajalište EU-a još od 2007. da bi sve države članice EU-a koje nisu članice OECD-a i podnesu zahtjev za članstvo trebalo smatrati prihvatljivima za pristupanje OECD-u te ih automatski uključiti u postupak pristupanja.

To je stajalište koje Komisija, kao predstavnica EU-a u OECD-u, i ostale države članice zagovaraju u raspravi o proširenju OECD-a te žalimo što su dvije države članice od njega odstupile.“

Zastupnik Picula iznimno je zadovoljan reakcijom: Ovakav odgovor Komisije još jednom potvrđuje da prijetnje i blokade između zemalja članica, nisu i ne mogu biti način rješavanja bilateralnih pitanja unutar Europske unije.

Istaknuo je da je Hrvatska poduzela sve mjere da ispuni formalne kriterije za članstvo, a u lipnju 2016. primljena je u Odbor za tržišno natjecanje OECD-a. Iako još službeno nije članica OECD-a, vrlo aktivno surađuju na polju gospodarstva i razvitka. 

Povjerenica Malmström dodala je da Hrvatska zadovoljava kriterije za početak pregovora o članstvu u OECD-u te da je s obzirom na složenost i zahtjeve pravne stečevine EU-a, spremna za pristupanje. 

“Dobiti ulaznicu za takvu organizaciju, koja okuplja države najrazvijenijih gospodarstava svijeta s ciljem podizanja životnog standarda, povećanja zaposlenosti i održanja financijske stabilnosti, iznimno je korisno za Hrvatsku!”

Podsjećamo, Slovenija lani u rujnu nije podržala ulazak Hrvatske u OECD nakon objave arbitražne odluke, a podršku je zatim uskratila i Mađarska, zbog čega je zastupnik Picula promptno reagirao prema Komisiji.

Koliko je članstvo u OECD-u važno govori činjenica da 35 njezinih članica danas sudjeluje u svjetskom BDP-u s oko 63%, čine tri četvrtine svjetske trgovine i 95% službene svjetske razvojne pomoći. Postoje formalni kriteriji koje svaka država kandidatkinja mora ispuniti, no za odluku o upućivanju pozivnice zapravo je presudna volja zemalja članica OECD-a. 

Idi na 24sata

Komentari 53

  • GospodinIvo 13.01.2018.

    Di se hrvsatskoj neda tamo ni dobro.

  • UrosBukovec 13.01.2018.

    Kaže Picula da jim je ŽAO. Pa naravno da im je žao kad ih hrvati pitaju šta kažu na slo i mađare. Pa nama je ŽAO da vas blokiraju. A u nastavku kaže ali dajte poštujte evropski pravni red . Inače ŽAO MI JE.

  • Lun@ 777 13.01.2018.

    Svima je jasno da nas Slovenija i Mađarska ucjenjuju sa ovim ulaskom OECD. Zato čestitka Piculi na ovom potezu, ali bojim se da ni to neće imati nekog utjecaja. Naša vanjska politika kao da ništa ne radi, naš Premijer i Predsjednica kako vidimo jedino čime se bave to je BiH. Ma šta ćemo mi uopće u rangu najrazvijenijih, kad smo najsiromašnija i neprilagođena zemlja u EU, kad nam je korupcija i uhljebljivanje još uvijek najveća rakrana društva.

Komentiraj...
Vidi sve komentare