To je to što me zanima!

EK: 'Retroaktivna konverzija ugrožava pravnu sigurnost'

Europska komisija odgovorila je Dubravki Šuici: 'Komisija je zabrinuta, konverzijom svih kredita u švicarskim francima ograničava se slobodno kretanje kapitala...'
Vidi originalni članak

Stigao je odgovor potpredsjednika Europske Komisije Valdisa Dombrovskisa na ponovljeno pitanje zastupnice Dubravke Šuice Europskoj komisiji, koje je upućeno još u srpnju, a u kojem je zastupnica Šuica upozorila na praksu inozemnih banaka podrijetlom iz EU-a koje su postupajući u zloj vjeri preko nezakonito ugovorene klauzule vezane uz švicarski franak nastojale ostvariti znatnu nezakonitu dobit. 

Zastupnica Šuica izravno je zatražila Europsku komisiju da se izjasni je li upoznata s činjenicom da je postupak pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske u tijeku ili se svjesno miješa u postupak pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske na način koji se teško može ocijeniti kao prihvatljiv iz motrišta same Europske unije. 

U odgovoru Europske komisije, koji potpisuje potpredsjednik Valdis Dombrovskis, navodi se da je Komisija zabrinuta zbog proporcionalnosti izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama

- Tim je izmjenama predviđena mogućnost da zajmoprimci zatraže retroaktivnu konverziju svih kredita u švicarskim francima; ta mjera koristi svim zajmoprimcima osim pravnih subjekata, bez obzira na njihov kapacitet za otplatu kredita, i njome se gotovo sav trošak prebacuje na zajmodavce. Prema mišljenju Komisije, čini se da se takvom mjerom ograničava slobodno kretanje kapitala i sloboda poslovnog nastana na način koji bi mogao biti nerazmjeran za postizanje legitimnog cilja zaštite pogođenih zajmoprimaca i izbjegavanja dužničke krize potrošača. Štoviše, prema mišljenju Komisije, takvom retroaktivnom konverzijom mogla bi se ugroziti pravna sigurnost - navodi se u odgovoru Komisije. 

U Republici Hrvatskoj sklopljeno je između 60 do 100 tisuća potrošačkih ugovora u kojima su sklopljeni krediti u švicarskim francima između inozemnih poslovnih banaka podrijetlom iz EU i hrvatskih građana. U hrvatskim se medijima ponovno aktualizirao problem švicarskog franka i teške situacije u kojoj se nalaze građani koji imaju kredite u toj valuti.
U nastavku, Europska komisija se obvezala odlučiti o daljnjim koracima po ovom pitanju nakon očitovanja hrvatskih nadležnih tijela.

Idi na 24sata

Komentari 17

  • Caffe-bar Gemini 22.09.2016.

    EU komisija tvrdi "takvom retroaktivnom konverzijom mogla bi se ugroziti pravna sigurnost". Pitanje za EK: Kako pravnoj sigurnosti doprinose banke nezakonitim poslovanjem i kakvu pravnu sigurnost pružaju institucije RH svojim građanima/potrošačima, koje dopuštaju bez sankcioniranja, dokazano-nezakonito poslovanje banaka. Takvo nelegalno poslovanje banaka ne samo da služi uzimanju nepripadne koristi na štetu potrošača, već ruši temelje tržišnog gospodarstva.

  • stari mudrac 22.09.2016.

    evo ovako, čitajte pažljivo jer nemam namjeru ponavljati. banke u hrvatskoj su sklapale ugovore kojima su sav teret "švicaraca" natrpale dužnicima, sebe izuzele iz ikakvog rizika, iako to isto nisu u svojim matičnim zemljama smjele niti pomisliti. to su u hrvatskoj mogle jer im je vlada RH to dopustila, pogodujući bankarskom lobiju umjesto da je brinula o dobrobiti svojih građana. vlada je bila vlada dr. ive sanadera (HDZ), istog onog kojemu se sudi za hypo banku. nakon toga, vlada RH je promjenila "pravila igre", pritisnula bankarski sektor i "kreditno ropstvo" učinila malo lakšim. je li vlada pogriješila dozvolivši lihvarenje nad svojim građanima? jest. je li vlada morala ispraviti svoju grešku? naravno! možemo reči kako se radi o dvije različite vlade, prva je bila sanaderova, a ova koja je problem pokušala (i uspjela!) riješiti milanovićeva, ali se na koncu radi o vladi RH. tko će platiti možebitni gubitak bankama ako dokažu da ih je vlada zaštopala u ekstraprofitu? naravno da će gubitak platiti proračun RH, dakle svi mi skupa. zašto svi, ako nismo svi niti digli kredite? zato draga braćo i sestre jer smo izabrali vlast takvu koja je imala rajše bankare nego nas!

  • efteling 22.09.2016.

    I koje je resenje?ako je Plenki boy pametan uci ce u pregovore sa bankama i pokusati vratiti deo njihovih profita...A to ce biti problematicno jer ako jedna od 6-7 banaka odbije pregovarati ostale ce slediti njen put.I ostaje onda samo da se namire zajmoprimci iz proracuna...Koliko ono bese?6-7 ili 8 milijardi kuna za samo one Frankovce....Na racun ostalih naravno...

Komentiraj...
Vidi sve komentare