To je to što me zanima!

EK: Pelješki most je važan za Hrvatsku i kohezijsku politiku

Ukupna vrijednost projekta "Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom", u sklopu kojega je realiziran Pelješki most s pristupnim cestama, iznosi 526 milijuna eura
Vidi originalni članak

Pelješki most jako je važan za Hrvatsku i za kohezijsku politiku, rečeno je u ponedjeljak iz Europske komisije, dan uoči otvaranja najvećeg hrvatskog infrastrukturnog projekta sufinanciranog iz fondova Europske unije.

"Ovaj projekt je jako važan za kohezijsku politiku i Hrvatsku", rekla je novinarima stručnjakinja iz EK.

Ukupna vrijednost projekta "Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom", u sklopu kojega je realiziran Pelješki most s pristupnim cestama, iznosi 526 milijuna eura.

Europska komisija je u lipnju 2017. odobrila Hrvatskoj 357 milijuna eura iz sredstava kohezijske politike za izgradnju mosta kojim se najjužniji dio zemlje i grad Dubrovnik povezuju s ostatkom Hrvatske.

STO METARA IZNAD MORA U Pelješki most ugradili su i Domovinsku krunicu: To je naš mali znak Božje prisutnosti...

Most ima 13 raspona, a pet glavnih je duljine 285 metara. Postavljen je na šest armiranobetonskih pilona visine 33 metra. Ima dvije vozne i dvije zaustavne trake koje služe za održavanje mosta.

"Projektom će se maksimizirati teritorijalna i gospodarska kohezija cijele regije - jačat će se njezin gospodarski razvoj, omogućit će se razvoj turizma i poboljšat će se pristup zdravstvenoj skrbi, obrazovanju i drugim važnim socijalnim uslugama", ističe stručnjakinja iz EK.

Pelješki most dug 2404 metra i dio pristupnih cesta otvaraju se u utorak. Ostaje još osam kilometara obilaznice Stona i spoja na državnu cestu D8.

"Korišteni modeli simulacije predviđaju da će oko 7800 vozila dnevno koristiti most, a do 2046. više od 14.000 vozila dnevno", zaključila je.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • 25.07.2022.

    naivna europa ga izgradila .. trebao bi se zvat Europski Most

  • 25.07.2022.

    tuđim perjem se kite

  • kormilar 25.07.2022.

    Da nije izgrađen most "Pelješac" dali bi Hrvatska mogla biti primljena u Schengen?

Komentiraj...
Vidi sve komentare