Mlada Jaqueline Sanchez umrla je od zatajenja srca, javljaju mediji iz Belizea, male srednjoameričke države na obali Karipskog mora. Srce joj je zatajilo usred obreda egzorcizma , a svjedoci kažu kako je djevojka netom prije smrti 'lebdjela i govorila glasom muškarca'.
Kako bi ostala na mjestu i kako bi obred mogao biti dovršen, djevojku je držalo nekoliko snažnih muškaraca . Njeni su je roditelji odlučili podvrgnuti egzorcizmu jer su vjerovali kako su je opsjeli demoni koji su u nju ušli kroz 'Ouija' ploču.
Policija: Bolovala je od konvulzija i paničnog poremećaja
Policija je izjavila kako je djevojka zapravo bolovala od konvulzija i paničnog poremećaja što liječnici prethodno nisu uspjeli dijagnosticirati.
Potvrđeno je da je djevojka umrla 'od prirodnih uzroka' , a posjekotine i masnice pripisuju stanju 'transa' u kojem je djevojka bila tijekom obreda.
Što je 'Ouija'?
Ouija je također poznata i kao 'duhovna ploča' ili 'ploča koja govori'. Na njoj su ispisana sva slova abecede, brojevi, te riječi 'da', 'ne', 'zbogom' i 'dobar dan'. Uz nju dolazi i mali komad plastike ili drva koji služi kao indikator pomoću kojeg duhovi komuniciraju svoje poruke tijekom seansi. Ploču je 1890. godine na tržište izbacio Elijah Bond i to kao neku vrstu igračke, a tek su je kasnije određene skupine počele koristiti kao okultno sredstvo.
Neke kršćanske zajednice upozoravaju da korištenje Ouije može dovesti do 'opsjednutosti demonima'. Korištenjem ploče inspirirane su brojne horor priče, ali i filmovi.
Egzorcizam
Egzorcizam je prema definiciji 'religijski postupak istjerivanja zloduha iz opsjednute osobe'. Zanimljivo, tek je papa Franjo sredinom 2014. godine službeno priznao 'Međunarodnu zajednicu egzorcista', grupu od 250 svećenika koji u 30 zemalja svijeta istjeruju demone. Mnoge je ta odluka šokirala, no vjerovanje u mogućnost opsjednutosti rasprostranjeno je čak i u zapadnim društvima koja pokazuju tendenciju smanjenja religioznosti.
Tako je prošle godine čak polovica Amerikanaca vjerovala kako demoni mogu opsjednuti čovjeka, 20% ih nije bilo sigurno, a samo 11% ih je tvrdilo da za to ne postoji nikakva šansa, piše The Guardian.