Školsko zvono samo što se nije oglasilo, a u učionice na području Brodsko-posavske županije ove jeseni ući će oko 140 učenika manje, koje su roditelji ispisali zbog odlaska na rad u inozemstvo.
Podatak je zabrinjavajući i alarmantan.
- Javili su nam se ravnatelji pojedinih škola i rekli da su roditelji ispisali djecu jer odlaze na rad u inozemstvo. Naše školstvo je ionako u teškoj situaciji, godišnje gubimo desetak i više razreda jer se svake školske godine upiše od 250 do 300 učenika manje. Shvaćam ljude koji odlaze za boljim životom, na što ih je natjerala gospodarska situacija, ali oni i njihova djeca odlaze zauvijek – rekla je Anica Vukašinović iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti u Brodsko-posavskoj županiji. Samo u OŠ “Antun Mihanović” u Slavonskom Brodu roditelji su ispisali skoro jedan cijeli razred, 20 djece.
- Žalosno je to, ali ljudi imaju pravo tražiti bolji život za sebe i svoju djecu - rekla je ravnateljica Snježana Vinarić.
I u školi u Vranovcima, potvrdio nam je ravnatelj, 21 dijete se ispisalo i s roditeljima otišlo preko granice. Neki smatraju kako broj od 140 djece u ovoj županiji nije potpun, ali na području cijele zemlje zasigurno je daleko veći. I rast će.
Silično je i na jugu Hrvatske. Milan Katanušić, predsjednik je zajednice Imoćana u Mainzu, u proteklih osam mjeseci, kaže, u Njemačku je doveo 350 Hrvata.
- To su radno sposobni muškarci, kojima tražimo posao i osiguravamo smještaj. Oni dolaze pripremiti teren kako bi doveli obitelji. No lakše je dobiti posao nego stan. Morate imati stalni radni odnos i tri platne liste. Zato prvo dolaze muškarci, a za 90 posto njih stići će i cijele obitelji - kaže Katanušić.
I ravnatelji splitskih škola uočili su ovaj zabrinjavajući trend. Iz Osnovne škole Mertojak tri obitelji su ispisale svoju djecu. U školi Stobreč neće se nastaviti obrazovati dva brata koja su se s roditeljima odselili u Irsku.
- Curicu su roditelji ispisali jer su otišli raditi u Irsku - govore nam u splitskoj školi Ravne njive. Bez dvije djevojčice ostala je OŠ Kamenšine.
- Jedna odlazi u Austriju, druga u Njemačku. U pitanju su djevojčice čiji roditelji periodično rade u tim zemljama, pa se školuju malo amo, malo tamo - govore nam djelatnici. Iz Osnovne škole Plokite majka je ispisala dva dječaka te odlaze u Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje otac trenutno radi.
Oni će se, doduše, već dogodine vratiti, ali većina neće još godinama. Ravnatelji škola kažu da će se potpuni podaci o djeci koja su s roditeljima napustila Hrvatsku znati tek kad počne nastava. Roditelji, kako tvrde ravnatelji, po zakonu nisu obvezni ispisati dijete iz škole, niti obrazložiti zašto ispisuju djecu.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje