To je to što me zanima!

Educirala 13.000 nastavnika za provođenje nastave na daljinu

Učiteljica Sandra Vuk osmislila je projekt Webučionica, koji su prepoznale mnoge europske zemlje, ali i SAD
Vidi originalni članak

Nastava na daljinu i novi način rada zatekao je mnoge nespremne, ali ne i učiteljicu Sandru Vuk. Do sada je educirala oko 13.000 nastavnika za provođenje nastave na daljinu, a webinare je održavala čak i u vrijeme potresa u Zagrebu, i to sve volonterski, u svoje slobodno vrijeme.

Prvi susret s nastavom na daljinu bio joj je 2018. i 2019. godine kad se jedan od njenih učenika preselio u Švedsku.

- Mama me zvala da mu pomognem jer se nije najbolje snašao u njihovu sustavu. Ja sam na Skypeu imala uključenu kameru i držala nastavu. Uspjeli smo tako nastaviti školovanje i onda sam smatrala da imam to predznanje kako organizirati nastavu na daljinu - prisjeća se Vuk.

Osim toga, sudjelovala je na mnogim webinarima, odnosno online seminarima, stječući razna znanja i neprestano se usavršavajući. Kasnije ih je i sama počela provoditi.

- Stalno sam se trudila uvoditi novitete. Ono što vidim vani ili neko iskustvo s vanjskih webinara nastavila sam primjenjivati u Hrvatskoj, ali bila je velika zapreka što su mene svi doživljavali samo kao učiteljicu razredne nastave, a sad se s Webučionicom sve to okrenulo - ispričala je Sandra Vuk, koja je u vrijeme prvog lockdowna u samo dva dana nakon obavijesti o prelasku na online nastavu održala po šest webinara. Njezin inovativni pristup i korisnost Webučionice prepoznali su mnogi. Prate je i u Latviji i Litvi, Njemačkoj, Mađarskoj, Sloveniji, pa čak postoji interes i u SAD-u.

PAOLA JE PONOS HRVATSKE Medicinska sestra: 'Trudim se tješiti i skrbiti najbolje što mogu o ljudima koji umiru'

- Dobila sam tri-četiri poziva za ozbiljniju suradnju s njima, ali nekako mislim da mi je moja zemlja trenutno dovoljna - govori Vuk.

Priče o ovogodišnjim dobitnicima nagrade Ponos Hrvatske pratite u našim novinama i na webu te u HRT-ovoj emisiji "Dobro jutro, Hrvatska". Izravan prijenos dodjele pogledajte 1. ožujka na Drugom programu HRT-a.

Partneri projekta su HEP, Erste, INA, OTP banka, KONČAR, Hrvatska Lutrija, Fina, Studenac, Prvo plinarsko društvo i Međimurska županija.

Prijatelji projekta su HDS ZAMP - Glas autora, Eko Taxi, Restoran Spoon i Hotel Puntijar.

Idi na 24sata

Komentari 23

  • morioni 26.02.2022.

    On line nastava je bila nužnost, čestitke učiteljici, a za ukidanje maski se mogu boriti svi ostali koji nemaju njezina znanja i vještine, pa ne može sve ona sama, pa izvolite, ako je to ispravno.

  • KovidPotvrda 26.02.2022.

    U većini zanimanja se potrebne kompetencije, znanja i vještine ne mogu stjecati online, interakcija uživo je nezamjenjiva ( frizer, automehaničar, stomatolog, kirurg, ...).  

  • KovidPotvrda 26.02.2022.

    Socijalne vještine i kompetencije se ne mogu učiti i razvijati online, baš kao što roditelj ne može biti roditelj online. Ne može netko biti funkcionalan član sruštva bez interakcije sa drugima i socijalnih kontakata. Strašno je promatrati količinu agresije, bijesa i ljutnje kod djece unazad dvije godine, takva vrsta agresije se posebno razvila unazad dvije godine kao posljedica online nastave ( 7 godina ima, a već je bijesan i ljut). Komunikacijske vještine djece i mladih su na dnu (nisu u stanju opisati neku pojavu u nekoliko rečenica, vokabular oskudan). Fina motorika ruku zakržljala (nisu u stanju držati škarice u ručicama i izrezati neki oblik, to traje i traje). Koncentracija im je slaba,, potiče ih se samo da "klikaju" mišem i da ne trebaju uopće misliti i razmišljati, digitalni alati će sve odraditi umjesto njih. Zato me ne čudi što ne znaju obrisati nos ili zavezati tenisicu u 2. ili 3.r. kada ih se uči da će to neki digitalni alat odraditi umjesto njih.

Komentiraj...
Vidi sve komentare