Pomno odabran, osušen, spremljen u kutijici s deklaracijom o podrijetlu i logom Turističke zajednice, magareći izmet odnedavno je osmišljen kao originalni splitski suvenir.
POGLEDAJTE VIDEO SPECIJAL:
Tome se dosjetio performer i umjetnik Hrvoje Cokarić (42), a ideju je zdušno podržao akademski slikar Vanja Pagar (47), u čijem ateljeu se pakiraju i pečatiraju produkti probave krda splitskih magaraca. Splićani su svoje suvenire predstavili u okviru multimedijalnog projekta Toward Europe kojim se želi dalmatinskog tovara uspostaviti kao nematerijalnu kulturnu baštinu 21. stoljeća s novom umjetničkom svrhom, a sirovinu im svakodnevno osigurava dobra probava šest magaraca iz splitskog Zoološkog vrta.
- Promotivna cijena je tri eura po komadu, a radit ćemo i luksuzna izdanja. Magareći izmet može se koristiti kao suvenir, ali i kao gnojivo. Budući da je potpuno neutralno, vrlo je cijenjeno. Vanja i ja smo nekoliko puta prodavali ovaj suvenir na našim performansima u Varaždinu, Omišu i Zadru. Recimo, u Varaždinu je otišlo 35 komada po pojedinačnoj cijeni od 20 kuna - zadovoljan je Cokarić komercijalnim odjekom ovog suvenira. Magarce o kojima brine i posuđuje ih iz ZOO-a planira opremiti i solarnim panelima s multimedijalnim priključcima.
- Od ovih šest magaraca, po proizvodnji sirovine za suvenire možemo izdvojiti najmlađeg koji nosi ime ruskog umjetnika Kazimira Maljevića. Ne možete uzeti svaki primjerak kakice, nego one veće, kompaktnije i bez pukotina. Potom ih treba sušiti tjedan dana da izgube miris i postanu lagani, pa se tek potom na njih može staviti logotip i deklaracija. Ako bude potrebe, dnevno se može izbaciti više od stotinu upotrebljivih komada - govori Cokarić. Dodaje da je u pregovorima s talijanskim Muzejem izmeta, koji razmišlja da otkupi hrvatske magareće suvenire kao eksponate za stalni postav.
- Turističkoj zajednici smo predstavili projekt, ali nisu nas željeli podržati - rekao je Cokarić.