To je to što me zanima!

DZS objasnio: Evo zašto u popisu stanovništva nema pitanja o invalidnosti i internetu

Zavod je objavio objašnjenje slijedom interesa medija koji su postavili pitanje zbog čega su u popisnom upitniku izostavljena pitanja vezana invaliditet i internet
Vidi originalni članak

Državni zavod za statistiku (DZS) objasnio je zbog čega su u popisnom upitniku izostavljena pitanja o uzroku invalidnosti i korištenju interneta, navodeći da u registru osoba s invaliditetom postoji puno šira baza podataka, dok se raširenost upotrebe računala utvrđuje istraživanjem.

Zavod je to priopćio slijedom interesa medija koji su postavili pitanje zbog čega su u popisnom upitniku izostavljena pitanja vezana invaliditet i internet.

KRAJ 1. FAZE DZS: više od 1.326.000 građana samopopisano danas do 15 sati

Objašnjavaju da unutar Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo postoji Hrvatski registar o osobama s invaliditetom s više od pola milijuna osoba koji je temelj za provjeru statusa invaliditeta i puno šira baza podataka temeljena na medicinskoj dokumentaciji od prikupljene popisima 2001. i 2011.

Registar uz ostalo posjeduje podatke o životnoj dobi kada je uočen invaliditet, uzroku koji je doveo do invaliditeta i vremenu nastanka invaliditeta pa u Zavodu kažu da bi pitanjima o invalidnosti bespotrebno opteretili popisni upitnik i izvještajne jedinice.

Internet

Zavod vezano za korištenje interneta napominje da provodi godišnje istraživanje o primjeni informacijskih i komunikacijskih tehnologija u kućanstvima i kod pojedinaca (IKT-DOM), čija je svrha mjerenje raširenosti upotrebe računala i ostalih informacijsko-komunikacijskih tehnologija u kućanstvima, broju osoba koje su korisnici interneta te svrsi upotrebljavanja interneta.

PODACI DZS-A Popisalo se više od 1.157.000 građana, najviše u Zagrebu

Prikupljanje podataka provodi se u drugom kvartalu tekuće godine, a to je ujedno i referentni period na koji se odnose pitanja iz upitnika. Istraživanjem su obuhvaćena samo ona kućanstva u kojima postoji bar jedna osoba u dobi od 16 do 74 godine.

Podatke iz istraživanja koristi Europska Komisija za izradu kompozitnog Indeksa digitalne ekonomije i društva (DESI) koji sumira relevantne pokazatelje.

Idi na 24sata

Komentari 58

  • Sokol ga nije volio 27.09.2021.

    Kad sam došao o pitanju o stanju kuće u kojoj živim a on mi dalje postavlja pitanja o stanu onda sam prekinuo sa svim i čekam da mi dođu kući.Očekivao sam da će to biti jednostavno i brzo kad ono 20 min po članu a hvala Bogu kod mene je 6 članova pa si sad računaj .Nek dođu oni koji su plaćeni za to.

  • Medo_Brundo_1 27.09.2021.

    Meni izgleda da, po pitanjima, je Hrvatska zapela u `91. Jedno od pitanja je bilo: Dali je djete ranjeno u ratu i još nešto bla bla bla, dijete koje je rođeno 2009 godine. Ljudi pa stvarno ali ovo je katastrofa   😠

  • pirat_Gordon_7 26.09.2021.

    Pitanje o broju wc školjaka, pitanje o grijanje na drva, jesi li radio što u naturi....

Komentiraj...
Vidi sve komentare