Antonio J. i Branko V. priznali su na Županijskom sudu u Zagrebu da su bili dio tzv. "nekretninske mafije" s Krešom Matićem i Dariom Sakačem na čelu, koja je vlasnike nekretnina i njihove nasljednike oštetila za ukupno 2,3 milijuna eura, a kupce od kojih su primili dio ili cijelu kupoprodajnu cijenu bez da su na njih prenijeli nekretnine za 112.706 eura. Time su članovi organizacije zaradili ukupno 845.971 eura koje su podijelili sukladno dogovoru i ulaganjima.
Obojica su osuđena zbog pomaganja u prijevari u sastavu zločinačkog udruženja te zbog krivotvorenja i pomaganja u krivotvorenju isprave. Temeljem sporazuma s Uskokom Antonio J. je osuđen na jedinstvenu kaznu od sedam mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine dok je Branko V. dobio jedinstvenu kaznu od jedne godine i četiri mjeseca zatvora, što je preinačeno na djelomični uvjet.
U zatvoru će morati provesti šest mjeseci, dok ostatak od godinu dana ostaje na slobodi ako u roku od tri godine ne počini novo kazneno djelo. Moraju podmiriti i sudske troškove u iznosu od 200 eura paušala.
Optužnica ih je teretila da su bili dio skupine od 20-ak ljudi koju ju od studenog 2019. do travnja 2022. organizirali Krešo Matić i Dario Sakač. Cilj im je bio zaraditi na prijenosu vlasništva većeg broja nekretnina, pojedinačnih vrijednosti većih od 7.963 eura na članove zločinačkog udruženja i s njima povezane ljude, a bez znanja i pristanka pravih zemljišnoknjižnih vlasnika.
Članovi skupine pribavljali su podatke o preminulima na području Zagreba, a čije nasljedstvo nije raspodijeljeno ili podatke o ljudima koji se zbog drugih razloga nisu mogli brinuti o nekretninama, na koje bi se mogli uknjižiti pomoću nevjerodostojnih dokumenata bez znanja zakonitih vlasnika. Potom bi takve ugovore i dokumente ovjerili kod javnog bilježnika. Baza im je bila u prostorijama tvrtke na Trgu bana Jelačića, a Matić je radi pružanja pravnih savjeta i stvaranja privida legalnih radnji s nekretninama čak angažirao trećeokrivljenog odvjetnika Marija P., koji im je pružao, sumnja Uskok, i pravne savjete.
Prijevare su najčešće izvodili pomoću krivotvorenih kupoprodajnih ugovora za koje su se nadali da ih nitko neće osporavati. Potom bi te ugovore nosili kod javnih bilježnika predstavljajući se kao kupac i prodavatelj, a kad bi ugovor bio solemniziran, u gruntovnicama bi se upisali na tako oduzete nekretnine.
Nakon što su ostali članovi organizacije sastavljali ugovornu dokumentaciju uloga Antonija i Branka te još nekih članova bila je iste potpisivati i nositi na ovjeru javnim bilježnicima te sudovima na provedbu uknjižbe, za što im je obećana nagrada.
Na taj je način Antonio od srpnja 2020. do veljače 2021. angažiran da bude sudionik kupoprodaje nekretnine na temelju krivotvorenog ugovora iz kojeg je lažno proizlazilo da mu je Zvonko K. prodao nekretninu, koju je nakon smrti vlasnika zapečatila policija, za iznos od 48.974 eura. Potom je tako lažno sastavljeni ugovor ovjerio kod javne bilježnica, a temeljem Ugovora o kupoprodaji i tabularne izjave zatražili su uknjižbu na Općinskom sudu u Novom Zagrebu no taj je upis odbijen.
Branko je također uz Marija G. bio sudionik kupoprodaje nekretnine temeljem krivotvorenih ugovora pa su tako Matić i Sakač sastavili nevjerodostojni Ugovor o kupoprodaji nekretnina s datumom iz siječnja 2018. iz kojeg je proizlazilo da je Mladen Č. prodao svoju nekretninu Branku za 106.178 eura. Taj su ugovor ovjerili kod bilježnika, a potom sastavili novi prema kojem je on prodao nekretninu Mariju G. za 125.000 eura. Ugovor su ovjerili kod javnog bilježnika i predali na uknjižbu Općinskom sudu u Novom Zagrebu, no taj je zahtjev odbijen.
Ranije u ožujku krivnju su priznala još dva člana skupine i nagodila se s Uskokom.
Inače, Krešo Matić, već je bio pravomoćno osuđen zbog sudjelovanja u prijevari s prodajom stanova na četiri godine i 10 mjeseci zatvora, a morao je u državni proračun uplatiti 1,5 milijuna kuna nezakonito stečena novca.