Nakon što je Ivan Šanjić (23) iz Koprivnice proglašen krivim i nepravomoćno osuđen na dvije godine i osam mjeseci, ispod zakonskog minimuma, zbog prometne nesreće koju je izazvao pijan i u kojoj je poginula Petra Horvat, obje strane žalile su se na tu presudu. Podsjetimo, Šanjić se 13. svibnja prošle godine nešto iza ponoći vraćao iz Cvetkovca u Koprivnicu. U Kunovec Bregu svojim je vozilom prešao na lijevu stranu ceste i direktno udario u automobil Petre Horvat. Ona se vraćala kući iz Koprivnice u Poljanec kod Ludbrega. Nakon pet sati Petra je preminula u koprivničkoj Općoj bolnici.
Žalbe na presudu Županijskog suda u Varaždinu o kojima će odlučivati Visoki kazneni sud podnijelo je Županijsko državno odvjetništvo i sam Šanjić putem svoje odvjetnice Anje Juršetić. Uz zatvorsku kaznu Šanjiću je izrečena sigurnosna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima u trajanju tri godine duljem od izrečene kazne zatvora.
Odvjetništvo temelji svoju žalbu na činjenicama da je prvostupanjski sud kod odmjeravanja kazne dao previše težine olakotnim okolnostima. Smatraju da su izrečena kazna zatvora i sigurnosna mjera preblage jer ne postoje naročito olakotne okolnosti za okrivljenika koje mogu opravdati izricanje kazne zatvora ispod zakonom propisane donje granice. U žalbi predlažu da se Šanjiću izreknu kazna zatvora i sigurnosna mjera u duljem trajanju. Podsjećaju da je upravljao osobnim automobilom pod utjecajem alkohola (više od 1,4 promila alkohola u organizmu) zbog čega nije bio u stanju držati svoje vozilo u desnom prometnom traku, pa je u blagom zavoju prešao na lijevi prometni trak i udario u osobni automobil kojim je, iz suprotnog smjera, upravljala 25-godišnja Petra Horvat. U sudaru je 25-godišnjakinja zadobila mnogostruke teške ozljede od kojih je preminula.
Šanjić u svojoj žalbi putem odvjetnice navodi da je sud "nedostatno valorizirao njegov odnos prema posljedici, odnosno njegovo iskreno kajanje i empatiju". Naime, obitelji poginule napisao je pismo u kojem nije skrivao tugu te je posjetio i grob pokojne Petre Horvat. Također, navodi da obitelj i on neprestano pate zbog nesreće. U žalbi odvjetnica podsjeća da je i sam Šanjić teško ozlijeđen u nesreći te da će imati posljedice.
Smatraju da je sigurnosna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima u trajanju tri godine duljem od izrečene kazne zatvora preduga te da se opasnost od počinjenja novog kaznenog djela može otkloniti i sigurnosnom mjerom u kraćem trajanju. Nakon završetka studija optuženik će se, ističu, željeti zaposliti za što će mu zasigurno trebati vozilo "slijedom čega se sigurnosna mjera upravljanja motornim vozilima u trajanju od tri godine čine doista predugom te ga onemogućuje da se ponovo socijalizira i uključi u društvo i radni odnos po izdržavanju kazne“.
Podsjećamo da su pokojnu Petru koja je živjela u roditeljskoj kući s majkom Ljubicom (65) u ludbreškom kraju zvali dobri duh. Završila je višu medicinsku školu, upisala je Fakultet sestrinstva kako bi stekla magisterij. Dok je išla u školu zarađivala je džeparac dajući instrukcije. Zaposlena je bila kao glavna sestra u Domu za starije psihički oboljele osobe u 10-ak kilometara udaljenom Jalžabetu. Pomagala je majci Ljubici u udomljavanju četvero djece. Bila je najaktivniji član Udruge Diamell, koja je vodila skrb o dijabetičarima. Bila je autor emisije o dijabetičarima na radiju Ludbreg.