Vijest da je nekadašnji nogometaš i nogometni menadžer Ivica Pirić postao počasni konzul Republike Ukrajine u Hrvatskoj iznenadila je mnoge, no ne i one koji pomno prate karijeru ovog splitskog nogometaša, menadžera i humanitarca – čovjeka s dvije domovine, koje nastoji što više zbližiti.
Pirić je kao nogometaš i nogometni menadžer stvorio mnoge veze u Ukrajini, no humanitarni rad je ono što mu je širom otvorilo vrata, najprije ona veleposlanika Ukrajine u Hrvatskoj Oleksandra Levčenka, a potom i vrata predsjednika Ukrajine Petra Porošenka.
Djecu dovodi na Jadran
Čim je izbio rat u Ukrajini, Pirić je organizirao niz humanitarnih akcija, slao je pomoć u ratom zahvaćenu zemlju, a iz nje u Hrvatsku na oporavak dovodio vojnike. Tijekom prošlog ljeta organizirao je i financirao boravak 300 malih Ukrajinaca iz ratom zahvaćene regije Donbas u Dalmaciji.
- Djeca su i u Domovinskom ratu bila najveće žrtve, i sam sam bježao s treninga zbog uzbuna, zato sam odlučio pomoći baš djeci koja su ostala bez roditelja. Planirali smo sakupiti novac i organizirati dolazak za 30 djece, na kraju ih je stiglo 300. Njihovi osmijesi i sreća kad su ugledali more bili su mi najveća nagrada - kazao je Pirić, koji će i ove godine organizirati sličnu akciju. Na makarsko primorje na odmor iz Ukrajine stići će 300 djece i 150 vojnika.
- Prvi put je bilo teško, jer pomoć su obećavali mnogi, a samo su rijetki, poput Milijana Brkića, Ante Sanadera, Ive Baldasara, Ivana Udovičića, Blaženka Bobana, to i ispunili, a uključili su se i Crveni križ i Crkva - otkriva Pirić.
Prije nego što je dobio počasnu titulu konzula, morao je proći mnoge sigurnosne provjere.
- Provjera je iznimno stroga i provodi je tajna služba, a sastoji se od nekoliko razina. Razumjet ćete da vam o tome ne mogu govoriti - rekao je Pirić.
Sukobi separatista i ukrajinske vojske su se u zadnje vrijeme stišali, no i dalje je otvoreno pitanje okupiranih regija Donbas i Lugansk, kao i pitanje Krima.
- Očekujem da će Donbas i Lugansk uskoro biti mirno reintegrirani, kao što je to bilo s Vukovarom nakon rata u Hrvatskoj.
Oni ne znaju za naš pršut
Nakon toga, možda ne tako brzo, ali bi se pod okrilje matice trebao vratiti i Krim. Uskoro ćemo u Splitu otvoriti konzularni ured, a nakon toga planiramo organizirati gospodarski forum - otkriva i dodaje:
- Žao mi je što hrvatska poduzeća dosad nisu uspjela prodrijeti na golemo ukrajinsko tržište, a mogućnosti su velike, pogotovo u građevinskom, prehrambenom i vojnom sektoru. Bez obzira na trenutačno stanje, Ukrajina je veliko tržište, na kojem naši prehrambeni proizvodi gotovo da nisu zastupljeni. Ne možete tamo naći naš pršut, sir, maslinovo ulje, vino…, a uvjeren sam da ima prostora za suradnju. Nedavno sam odabrane proizvode ponudio na degustaciju ljudima iz vrha ukrajinske vlasti i svi su bili oduševljeni.
Aktualna priča o obnovi hrvatskih MiG-ova novog počasnoga konzula Ukrajine nije iznenadila, ali ni zabrinula.
- Ako je netko napravio nešto mimo zakona, naravno da za to mora i odgovarati, ali da se ovako sustavno napada jedna država, to ne mogu prihvatiti. Ne osoba, ne tvrtka koja je radila remont, nego država!? Ukrajinski narod zna tko to radi, a uskoro će saznati i Hrvati, koji nisu zaboravili da je upravo Ukrajina bila jedna od prvih zemalja koje su priznale Hrvatsku i koja s Hrvatskom ima iznimno prijateljske odnose.
Život u blatnjavim kopačkama i lakiranim cipelama diplomata potpuno je različit.
- Ovo je potpuno drugi svijet od onog u kojem sam živio kao igrač. I sad mogu reći da je igračko vrijeme ustvari najbolje koje sam proveo u životu, zato što sam radio ono što volim, a za sve ostalo su se brinuli drugi. Sad se ja moram brinuti o mnogo toga, vratio sam se u školsku klupu, nastojim se educirati, usavršiti jezike... Najveća potpora mi je obitelj, supruga Vedrana, sin Ivan, kćeri Klara i Elizabeta, te roditelji Stanka i Ivan, brat Denis i sestra Marinela - navodi konzul Pirić.
Kao u igračkim danima. Igrao je u Zagrebu, Hajduku, no istinski je uživao u kijevskom Arsenalu. Karijeru je okončao u RNK Splitu.