Novi Ovršni zakon, o kojem do kraja mjeseca traje javno savjetovanje, ne donosi ključne izmjene kojima bi radikalnije popravio ovršni postupak, no stanoviti su pomaci ipak tu. Donosimo “hodogram” ključnih izmjena te ponovo podsjećamo da se javnost može uključiti prijedlozima i primjedbama na web-stranici esavjetovanja.gov.hr.
Objava izvješća o e-savjetovanju planirana je za 28. veljače, a prema informacijama kojima raspolažemo, nacrt zakona na Vladu bi trebao biti upućen 14. ožujka. Do ljeta bi prošao dva saborska čitanja i u primjeni bio od 1. siječnja 2020., piše Večernji list.
Ovrha se provodi na temelju 1. ovršne isprave ili 2. vjerodostojne isprave (novost)
1. Ovršna isprava je presuda ili druga sudska ili upravna odluka, nagodba ili ovršna javnobilježnička isprava.
2. Vjerodostojna isprava može biti račun, izvadak iz poslovnih knjiga ili obračun kamata.
Za pokretanje ovršnog postupka na temelju vjerodostojne isprave mora se obvezno dostaviti i isprava na temelju koje se provodi ovrha: tako ovršenik odmah zna na temelju koje ga tražbine ovršuju.
Ovrhu nad primanjima više neće raditi poslodavci i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, posao preuzima Fina, prema jedinstvenom redoslijedu naplate.
Širi se područje izuzeća od ovrhe na božićnice, uskrsnice, regres do porezno priznatog odbitka, terenski dodatak, pomorski dodatak, sindikalnu socijalnu pomoć i pozajmicu, dnevnice i naknade za službeni put u inozemstvo, za korištenje privatnog automobila u službene svrhe, za odvojeni život te za pričuvnike pozvane na izvršavanje vojne obveze – u cijelosti.