To je to što me zanima!

Dupin Bojan ranjen harpunom kod Oliba, mogao bi uginuti

Položaj i kut ulaska harpuna upućuju da je napadač ovu zaštićenu životinju pogodio kada mu je ukazala povjerenje te iskazivala radoznalost i druželjubivost
Vidi originalni članak

U petak između 11.30 i 12 sati istraživači Instituta Plavi svijet primijetili su svog štićenika dupina Bojana kako pliva s harpunom u leđima. Dupin je plivao južno od otoka Oliba, u kornatskom akvatoriju.

Metalni harpun duljine preko jednog metra zabijen je duboko u tkivo, malo ispred leđne peraje te je u odnosu na tijelo životinje nagnut pod kutom od 45 stupnjeva uslijed vlastite težine. Unatoč ozljedi, dobri dupin je plivao i zaranjao putujući u smjeru sjevera, što ukazuje da je životinja ozlijeđena relativno nedavno. 

- Zbog vremenskih uvjeta nismo mu se uspjeli približiti i bolje promotriti ozljedu, no jasno je da kretanje dupina uzrokuje daljnje ozljede tkiva zbog stalnog pomicanja harpuna. Opstanak životinje je neizvjestan te vjerojatno ovisi o tome hoće li harpun biti odstranjen - rekli su iz Plavog svijeta.

Opstanak životinje je neizvjestan te vjerojatno ovisi o tome hoće li harpun biti odstranjen

Položaj i kut ulaska harpuna upućuju da je napadač životinju pogodio kada mu je ukazala povjerenje te iskazivala radoznalost i druželjubivost. Naime, dobri dupini povremeno prilaze brodovima kako bi plivali u pramčanom valu te kako bi promotrili ljude koji se nalaze na plovilu. Tada su najranjiviji, a sve upućuje da su Bojana pogodili s broda.

- S obzirom na to da je dobri dupin Bojan ozlijeđen, molimo sve koji ga u idućim danima opaze na moru da nam to i dojave na naš telefon 051 604666, faxom 051 604668 ili e-mailom info@plavi-svijet.org kako bi mogli pratiti lokaciju i stanje životinje te kako bi u slučaju potrebe mogli pravovremeno reagirati - mole istraživači Plavog svijeta.

U Republici Hrvatskoj, dobri dupini zaštićeni su Zakonom o zaštiti prirode, a za njihovo ubijanje zapriječena je kazna od 35.000 kuna. Ovaj događaj je stoga prijavljen Inspekciji zaštite prirode koja će pokrenuti istražne radnje s ciljem utvrđivanja počinitelja.

Bojan se najčešće kreće oko Lošinja

Katalog dobrih dupina Instituta Plavi svijet sadrži fotografije preko 1000 jedinki koje su u hrvatskom dijelu Jadranskog mora načinjene tijekom posljednjih 25 godina.

- Uvidom u postojeće podatke, utvrdili smo kako se ozlijeđeni dupin ubraja u 20 najpoznatijih dupina Lošinja i Kvarnerića. Prvi put smo ga susreli i fotografirali 16.06.2004. te smo ga nazvali Bojan. Od tada smo ga dobro upoznali s obzirom na to da smo ga na moru susreli ukupno 55 puta. Budući da nikada nije bio fotografiran s mladuncem, pretpostavljamo da se radi o mužjaku. Bojana smo posljednji put vidjeli 8.8.2013. u području između otoka Lošinja i Orjula, a tom prilikom nije bio ozlijeđen. Često se druži s drugim rezidentnim dupinima kao što su Elmar, Duje i Meta - kažu iz Plavog svijeta.

Idi na 24sata

Komentari 118

  • morska_zvjezda 24.08.2013.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Trenutno imate 1 laku opomenu i 0 težih opomena u posljednjih tjedan dana. Ako sakupite tri, vaš korisnički račun bit će privremeno blokiran.

  • brijem dlakave zene 24.08.2013.

    G I LJ O T I N A za takve ljude

  • 24.08.2013.

    Ovo je zemlje barbara. Neznanje i obijest rukovode ljudima. Kontrole su nikakve, svi bi nešto čupali iz prirode, sve što leti, pliva, gmiže, miče se i jestivo je. Tako je istrebljena sredozemna medvjedica (naši ribari ne trpe konkurenciju) a dupini su se legalno lovili praktički do nedavno. Kladim se da u stranim pametnim zemljama niti ne postoje kazne za nekog tko ubije dupina, nego da ga direktno vode u ludnicu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare