Na temelju rezultata analiza vlastitog paralelnog sustava kontrole sirovog mlijeka na aflatoksin te dodatnih analiza nezavisnog laboratorija koje su potvrdile nalaze, Dukat je privremeno obustavio otkup svježeg sirovog mlijeka s farmi u kojem je utvrđena povećana razina aflatoksina. Ovom privremenom mjerom obuhvaćeno je 180 farmi u istočnoj Hrvatskoj, a otkup će se nastaviti čim farme budu mogle isporučivati zdravstveno ispravno mlijeko, priopćeno je iz Dukata.
- Teško nam pada odluka o privremenom obustavljanju otkupa. Međutim, moramo je provesti radi sigurnosti potrošača. Svjesni smo mogućih posljedica za naše farmere i nas. Činimo sve što je u našoj moći kako bi farmeri, u najkraćem mogućem roku, počeli isporučivati ispravno mlijeko jer nam je to zajednički interes - izjavio je Alen Fontana, generalni direktor Dukata za Hrvatsku.
Budući da je kao izvor aflatoksina utvrđena nesukladna stočna hrana, a s ciljem pomoći farmerima i što bržeg rješavanja problema, Dukat je farmerima osigurao dostupnost mikofiksatora. Obustava otkupa svježeg sirovog mlijeka je privremena mjera te će se otkup nastaviti čim se uzorkovanjem utvrdi da je mlijeko zdravstveno ispravno. Uzorkovanje mlijeka na farmama s kojih je obustavljen otkup ponovit će se za pet dana. U tom se roku očekuje da bi unosom ispravne stočne hrane, ako ju je farmer počeo koristiti, krave trebale početi davati zdravstveno ispravno mlijeko.
Od kada je potvrđena prisutnost aflatoksina u mlijeku, Dukat je s polica trgovina povukao sporne artikle te nabavio analitičku opremu i počeo sa svakodnevnom paralelnom kontrolom otkupljenog sirovog mlijeka, napominju u tvrtki.
I Meggle obustavio otkup
Od 21. veljače Meggle Hrvatska otkupljuje isključivo mlijeko koje je testirano i čiji nalaz dokazuje da je mlijeko ispod granične vrijednosti za Aflatoksin M1.
- Mi znamo da je ovo za proizvođače i prerađivače jako bolan potez. Brzo i održivo rješenje je moguće samo uskom zajedničkom suradnjom između proizvođača mlijeka i mliječne industrije. Zbog navedenog podupiremo svoje proizvođače mlijeka na najbolji način, kako bi ponovo imali besprijekornu kvalitetu stočne hrane i što prije počeli s isporukom mlijeka. Budite sigurni da činimo sve kako bi nastavili ostvarivati visok standard kontrole i kvalitete naših proizvoda i u ovoj izuzetno teškoj situaciji, stoji u priopćenju tvrtke.
Vindija i dalje otkupljuje mlijeko od svih farmera, a brine se i za stočnu hranu svojih kooperanata.
I Vindija obustavila otkup s rizičnih farmi
Priopćenje Vindije prenosimo u cijelosti:
"U cjelokupnoj proizvodnji hrane u Poslovnom sustavu Vindija dosljedno primjenjujemo načelo sljedivosti od polja do stola. To znači da imamo vlastite tvornice stočne hrane kojima opskrbljujemo svoje pogone i kooperante, a u kojima se kvaliteta stočne hrane neprestano kontrolira.
U dvije povučene šarže bila su utvrđena tek minimalna odstupanja od propisane razine aflatoksina u mlijeku te smo preventivno od 13.2. ponudili svim kooperantima našu kontroliranu stočnu hranu s mikofiksatorima koji sprječavaju izlučivanje aflatoksina u mlijeku.
Tragom sljedivosti, u suradnji s Veterinarskom inspekcijom, utvrdili smo da je riječ o pet rizičnih farmi, s kojih smo prema nalogu Veterinarske inspekcije prestali s otkupom mlijeka te hitno započeli sa sanacijom u suradnji s kooperantima.
Sve daljnje korake poduzimat ćemo po nalogu Veterinarske inspekcije, a našim kooperantima u ovoj velikoj krizi pružamo maksimalnu podršku. Otkupljeno mlijeko kontrolira se dodatno na mikotoksine kao i izlazni proizvod, kako bismo kupcima jamčili da je na policama isključivo zdravstveno ispravno mlijeko. Naši kooperanti, kao uvijek dosad, mogu računati na sustavnu podršku poslovnog sustava Vindija te ćemo zajedno potrošačima na police isporučivati vrhunsko domaće mlijeko 'Kvaliteta Vindija'.
Zahvaljujemo potrošačima što su nam nastavkom kupnje naših proizvoda, koja se vratila na uobičajene razine, u tome dali veliku podršku."