Iako se danas čini da je ženska borba okončana, u Hrvatskoj je ubijeno 12 žena, pravomoćno osuđeni ginekolozi mogu raditi u našim bolnicama, a policija, nažalost, može zataškavati ubojstvo mlade djevojke, rekla je Ana Rajković Pejić na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića, odakle je marš krenuo.
POGLEDAJTE VIDEO:
Vidimo niz okolnosti koje nas podsjećaju na ne tako davna vremena, kada se nije sankcioniralo zlostavljanje u obitelji i nasilje nad ženama, dodala je. Stoga se "Dugim ženskim maršem“ želi poručiti da nasilje nad ženama traje i da je ženska borba još uvijek potrebna.
Sanja Kastratović naglasila je kako obilaskom osječkih institucija žele zatražiti da one budu u službi građanki i građana, a ne u službi moćnika.
- Tražimo da sustav profunkcionira kao što je to učinjeno nakon medijske buke oko slučaja osječkog ginekologa - poručila je.
Marš je, uz istaknute brojne transparente, krenuo s Trga Ante Starčevića Kapucinskom ulicom te Europskom avenijom do Županijskog suda, gdje su ostavljene poruke i transparenti s cvijećem te pročitani zahtjev državnoj vlasti. Isto je učinjeno i ispred zgrade Policijske uprave osječko-baranjske na Trgu Lavoslava Ružičke.
Zatraženo je transparentno suđenje ubojici mlade Mihaele Berak te promjene u policiji kako bi se građani osjećali sigurno. Traže ostavke ravnateljstva i upravnog vijeća KBC Osijek jer su štitili ginekologa osuđenog za silovanje i zloupotrebljavali presumpciju nevinosti, kao i da prođu edukaciju o sprječavanju rodno utemeljenog nasilja.
Od Ministarstva zdravstva sudionici marša zatražili su da se preispita sposobnost Hrvatske liječničke komore za obavljanje povjerenih javnih dužnosti, a od Vlade da se ozbiljno pozabavi lakonskim odnosom institucija prema rodno utemeljenom nasilju.
- Nećemo šutjeti nakon nekoliko kozmetičkih izmjena zakona koje nitko neće provoditi - poručila je Maja Celing Čelić.