Međunarodni projekt Life Lynx već godinama uspješno širi dinarsku i jugoistočnu alpsku populaciju risa, pa se može reći da ispunjava i svoj temeljni cilj: zaustavljanje njihova izumiranja. U Hrvatsku i Sloveniju risovi su do sada stizali selidbom s Karpata, iz Slovačke i Rumunjske. Zadnji preseljeni ris bio je Ljubo, kojem je Hrvatska postala dom u lipnju prošle godine. Signali s telemetrijske ogrlice pokazali su da je ljeto provodio uživajući na Velebitu, istraživao je livade i vrhove, posjetio susjede, možda i upoznao koju ženku. Nakon dolaska jeseni Ljubo se zadržavao na širem području Visočice, velebitskog vrha koji gleda na ličke padine te planine, a prvi mu je susjed bio ris Alojzije, ispušten u NP Paklenici 2020.
No ekipa hrvatskih risova uskoro će dobiti novo društvo. Početkom siječnja je počela posljednja sezona hvatanja risova u Karpatima u sklopu projekta i vrlo brzo su dva mužjaka uhvaćena u Slovačkoj i u Rumunjskoj.
To su dva odrasla mužjaka, prvi na rumunjskoj planini Tarcau, a drugi na planini Volovec u Slovačkoj. Jednog od njih, kako su objavili na stranicama hrvatskog projekta Life Lynx, karakterizira posebno obilježje - veliki ožiljak na lijevom uhu. Neobičan izgled uha, a može se učiniti kao da ga uopće nema, očito je posljedica neke stare ozljede, sada potpuno zacijeljene i čini se da risu ne smeta.
Oba risa smještena su trenutačno u objektima za karantenu u državi hvatanja, kako bi se osiguralo da će u novi dom u Dinaridima doći zdravi.
Stručnjaci iz projekta ističu da ih najviše veseli odlična suradnja s mnogim lovcima i šumarima, djelatnicima nacionalnih parkova i parkova prirode, kolegama stručnjacima i znanstvenicima. Zato danas imaju dobar uvid u stanje populacije risa, u Hrvatskoj trenutačno živi najmanje od 70 do 80 odraslih risova. Od 15 životinja koje su naseljene s Karpata u Dinaride i Alpe četiri mužjaka su stalni stanovnici Hrvatske, a jedan od njih - Alojzije - vrlo je vjerojatno postao otac. Prošle godine telemetrijska ogrlica stavljena je i na dva lokalna mužjaka, Pandoru i Josipa, koji dijele stanište s naseljenim risovima, pa se prate i njihove interakcije.