Ne mogu reći da su te izjave jamstvo, tako je državni tajnik Ministarstva pravosuđa i uprave Juro Martinović za HRT komentirao izjavu premijera Plenkovića da pritvoreni hrvatski navijači u Grčkoj pričekaju do kraja tjedna.
Kako kaže, poduzeto je sve što se moglo poduzeti i održani su brojni sastanci kako između predsjednika vlada tako i između resornih ministarstava obje države. Potvrdio je kako je Hrvatska spremna preuzeti kazneni progon i postupak, ali nije optimističan u pogledu toga da bi Grčka to dopustila.
- S obzirom na to da je ubijen grčki državljanin i da se sve dogodilo tamo, moje je mišljenje da će se ti postupci sigurno okončavati u Grčkoj. Kao čovjek imam dilemu - 'što bi se događalo u tom kaosu da nije nitko smrtno stradao?', kazao je, napomenuvši da je dokazano da 'grčki navijač nije poginuo od ruke navijača Dinama'.
Informacije s terena, kaže Martinović - nema.
Iz Atene u emisiju javila se i HRT-ova novinarka koja je rekla kako je glasnogovornik AEK-a odbio dati izjavu. Odvjetnici obitelji preminulog navijača poručili su joj da za hrvatske medije nemaju nikakvih poruka. Potvrdila je i da su 4 navijača AEK-a uhićena vezano za tragični događaj u Ateni. Optuženi su za sve za što se tereti Boyse, osim za zločinačko udruživanje.
Odvjetnik Veljko Miljević kaže da ni on, a ni odvjetnici u Grčkoj ne mogu pretpostaviti kad će Boysi biti pušteni na slobodu. Podsjeća i da je određeni broj prijedloga za ukidanje pritvora dostavljen prije 15 dana i više. Komentirajući kako to da pritvor u Grčkoj, kao članici EU-a nije ograničen kazao je: "kako je neshvatljivo da maksimalno trajanje istražnog zatvora Grci nemaju u Zakonu o kaznenom postupku". Tek je nedavno čuo, dodao je - da imaju rok o maksimalnom trajanju istrage od 18 mjeseci. Naglasio je i da su istraga i istražni zatvor dvije različite kategorije.
Uvjeti sukladni europskim standardima
Odvjetnica Aleksandra Horvat potvrdila je kako je jedan od navijača Bad Blue Boysa i njezin branjenik koji se vratio iz Atene redovnom avionskom linijom, na temelju ranije kupljene karte. Dodala je kako je Županijski sud nepravomoćno odlučio da njezinog klijenta neće izručiti Grčkoj, Prethodno je Ministarstvo pravosuđa od grčke strane zatražilo odgovore na pitanja o uvjetima pod kojima bi njezin branjenik bio smješten u zatvor.
Ako bi uvjeti bili gori nego u hrvatskim zatvorima, došlo bi do povrede članka 3. Europske konvencije o ljudskim pravima. Odgovor od grčke strane stigao je u jednoj rečenici: "Uvjeti u grčkim zatvorima su sukladni europskim standardima", kazala je.
Kako kaže, da se ovaj slučaj dogodio u Hrvatskoj Grci ne bi izručili svog državljanina.
- Grčka je Europski uhidbeni nalog implementirala na način da se djelo počinjeno djelomično na teritoriju Grčke, a djelomično na teritoriju Hrvatske - izručenja nema. U ovom slučaju radi se o dvostrukim kriterijima jer, što se tiče zločinačkog udruživanja - od nas ipak traže izručenje, objasnila je.
Da je navijačima Dinama prije četiri mjeseca bilo zabranjeno doći u Grčku, podsjetio je i Davor Lulić. Uvjeren je da su Boysi išli u Atenu zabaviti se i ići na utakmicu Panathinaikosa. Ali tu su bili i navijači Marseillesa. Od četiri navijačke skupine moglo je doći i do "ozbiljnijeg derneka", kazao je dodavši da su i tuče "nažalost dio navijačkog folklora". Upitao se i on: Što bi bilo da nije bilo smrtnog slučaja?
- Među Boysima ima i obiteljskih ljudi i zaposlenih. Nisu svi huligani. Već i ovom kaznom od 4 mjeseca u zatvoru izgubili su veliki dio života, zaključio je.