Države Roga Afrike, poglavito Etiopija, Somalija i Kenija, potresene su većim humanitarnim krizama današnjice, koje su posljedice pogoršanja postojećih kompleksnih i međusobno uvjetovanih čimbenika. Procjena UN-a je da je posljedicama humanitarne krize izloženo najmanje 43,3 milijuna ljudi, posebice djece, istaknula je na sjednici Vlade državna tajnica Ministarstva vanjskih poslova Dunja Metelko Zgombić.
S ciljem ublažavanja posljedica krize, dodala je, Vlada je usvojila odluku o razvojnoj suradnji i humanitarnoj pomoći za države Roga Afrike s financijskim doprinosom od 600.000 eura, a koji će biti raspoređeni kroz trogodišnje razdoblje od 2023. do 2025.
- Ured UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova, potrebe za humanitarnom pomoći i razvojno-humanitarnim aktivnostima radi ublažavanja posljedica tekuće humanitarne krize u Etiopiji, Somaliji i Keniji, za 2023. godinu procjenjuje na 7 milijardi američkih dolara. Europska unija jedan je od najvećih donatora razvojne i humanitarne pomoći državama Roga Afrike. Europska komisija i Vlada Talijanske Republike pozvale su države članice na sudjelovanje na Donatorskoj konferenciji UN-a na visokoj razini za humanitarni odgovor na Rogu Afrike. Programima i projektima međunarodne razvojne suradnje i humanitarne pomoći Vlade Republike Hrvatske u državama Roga Afrike pruža se doprinos naporima međunarodne zajednice u ublažavanju posljedica humanitarne krize i jačanju otpornosti lokalnih zajednica, osnažuje se suradnja s državama Roga Afrike, uključujući Etiopiju, Somaliju, Keniju, Republiku Džibuti, Eritreju, Republiku Sudan i Republiku Južni Sudan, te doprinosi međunarodno preuzetim obvezama o izdvajanjima kroz službenu razvojnu suradnju za najmanje razvijene države svijeta - stoji u odluci Vlade.