Priča o korupciji u Fifi nije samo priča o tome kako bogati i moćni ljudi zlorabe svoj položaj kako bi što više podebljali svoje džepove i račune, već je to priča koja je utjecala i na patnje mnogih ljudi, osobito radnika, piše 24ur.
SP su dali zemlji koja uopće nema nogometnu kulturu
Korumpirano vodstvo Fife je, između ostalog, odlučilo i da će se Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine održati u Kataru. Odluka o održavanju SP-a u toj zemlji, koju mnogi optužuju za kršenja ljudskih prava, naišla je na mnoge kritike i pritužbe da je bila riječ o mitu. Mnogi su se zapravo pitali zašto se organizacija SP-a dala toj maloj zemlji, koja uopće nema razvijenu nogometnu kulturu, a uz to, u vrijeme održavanja SP-a u Kataru je neizdrživo vruće i sparno. S obzirom na činjenicu da u lipnju i srpnju temperature u Kataru dosežu do 50 stupnjeva Celzija, Svjetsko prvenstvo je, po prvi puta u povijesti, odgođeno za prosinac.
Nepodnošljivi uvjeti rada
Katar mora izgraditi cijelu nogometnu infrastrukturu. Za teške građevinske radove zaposlili su mnogo radnika iz 'trećih' zemalja, većinu iz Nepala, Indije i Bangladeša. Ubrzo nakon početka radova aktivisti za ljudska prava skrenuli su pozornost na nepodnošljive uvjete rada i povećanje smrtnih slučajeva.
Međunarodna konfederacija sindikata procjenjuje da je na gradilištima u Kataru u posljednjih pet godina, otkako je najavljeno da će domaćin SP-a biti Katar, već umrlo 1200 radnika.
Svaka dva dana umire jedan radnik iz Nepala
Prema istraživanju Guardiana o stranim radnicima u Kataru, koje je provedeno prošle godine, u prosjeku svaka dva dana umre jedan radnik iz Nepala. Iako se sve smrti ne mogu pripisati isključivo pripremama za SP, jer su radnici tamo umirali i prije radova za SP, neki procjenjuju da će broj smrtnih slučajeva zbog 'bitke s vremenskim rokovima' samo nastaviti rasti. Očekuje se da će do 2022. godine u toj zemlji umrijeti više od četiri tisuće radnika.
Washington Post je iznio da se Katar u broju stradalih radnika, na gradilištima infrastruktura za velike međunarodne sportske događaje, snažno ističe u odnosu na sve druge zemlje.
U Kataru je 'stanje bez savjesti'
Zbog uvjeta u kojima strani radnici žive i rade u Kataru, Međunarodna konfederacija sindikata, naznačila je da je Kataru "stanje bez savjesti". Nakon objave tog izvješća, katarska vlada se obvezala da će poboljšati sigurnost stranih radnika, te da će pripremiti reformu radnog zakonodavstva. Strani radnici sada mogu ući u Katar samo ako već imaju poslodavca, no često im se pri dolasku oduzimaju putovnice čime poslodavci praktički 'porobljavaju' radnike.
Nakon SP-a demontaža stadiona i gradnja u zemljama u razvoju
Katar će za potrebe SP-a izgraditi devet novih stadiona i obnoviti tri postojeća, a prvenstvo će se održati u sedam gradova. Stadioni bi trebali imati vrhunsku tehnologiju s kojom će moći lako kontrolirati temperaturu na terenu. Navodno će temperaturu, ako će biti potrebno, moći smanjiti i do 20 stupnjeva Celzija. Nakon SP-a neki stadioni će se demontirati i dijelovi će biti poslani zemljama u razvoju koje bi od tih dijelova trebale izgraditi 22 nova stadiona.