Vijeća predsjednika Republike za energetsku tranziciju u ponedjeljak je predstavilo i Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU predalo smjernice za energetsku tranziciju u skladu s EU-ovim Zelenim planom, priopćeno je iz Ureda predsjednika Republike.
Danas je, naime, održana druga sjednica toga Vijeća, na kojoj su na poziv predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, sudjelovali predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU i na kojoj su predstavljene smjernice za programiranje Operativnih programa za financijsku perspektivu 2021. – 2027. i Plana za korištenje Fonda za oporavak u namjeri poticanja potrebnih reformi, ubrzavanja investicija i stvaranja uvjeta za održivi gospodarski razvoj u skladu s EU-ovim Zelenim planom.
U smjernicama se uz ostalo navodi kako Hrvatska mora žurno usvojiti ambicioznu Nacionalnu razvojnu strategiju - Hrvatska 2030, koja će se temeljiti na klimatskoj neutralnosti do 2050. godine i ciljevima održivog razvoja s fokusom na jačanje domaće proizvodnje, te značajno podići razinu efikasnosti procesa programiranja i pojednostaviti procedure. Upravo zato Vijeće predlaže uvođenje nacionalnog modela vrednovanja rada svih tijela koji će biti vezan za postotak apsorpcije alociranih EU-ovih sredstava.
Predlaže se i dorada pravnog, planskog i operativnog okvira sustava upravljanja i kontrole Europskim strukturnim i investicijskim fondovima te poticanje "zelene" javne nabave radi poticanja eko-inovacija u gospodarstvu.
Vijeće smatra da već u 2021. godini uz korištenje raspoloživih EU fondova treba potaknuti val ulaganja u dubinsku energetsku obnovu fonda zgrada, što uključuje i obnovu Zagreba i okolice nakon potresa te novu izgradnju, vodeći pritom računa o problemu energetskog siromaštva.
Kako trasirati energetsku tranziciju prema zelenom i digitalnom i osigurati veći udio obnovljivih izvora energije i učiniti hrvatsko društvo što otpornijim na klimatske promjene i druge izazove, neka su od pitanja koja se analiziraju u smjernicama, izjavio je posebni predsjednikov savjetnik za energiju i klimu Julije Domac.
- Treba otvoriti prostor privatnoj inicijativi kako europski fondovi ne bi bili svrha samima sebi, nego katalizator razvoja prema zelenom, održivom i otpornom - rekao je Domac.
Dodao je da prilika koja se otvara s 22 milijarde eura europskih sredstava "ne smije biti još jedna prilika za korupciju, nego za razvoj Hrvatske u dobrom smjeru".
Upitan koliko su danas predstavljene smjernice u skladu s Vladinom energetskom strategijom, odgovorio je da su one u skladu s europskim smjernicama o 60-postotnom smanjenju emisija stakleničkih plinova do 2030. godine, što je zadnja preporuka Europskog parlamenta, kao i klimatskoj neutralnost do 2050. godine.
- Ove smjernice pokazuju kako bi to trebalo napraviti - rekao je Domac.
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU pokazalo je spremnost na suradnju te je zaključeno da će Vijeće i nadalje usko surađivati s ministrima Vlade usmjeravajući ih kroz preporuke za što brži oporavak u smjeru zelene i energetske tranzicije, kaže se u priopćenju.