Zadnjih desetak dana svjedočimo rijetko viđenom užasu. Po naredbi Vladimira Putina brojnija i moćnija ruska vojska ušla je na teritorij Ukrajine i krenula ih 'oslobađati' granatama...
POGLEDAJTE VIDEO: UŽIVO O RATU UKRAJINA RUSIJA
Sigurno su Rusi očekivali otpor, ali prema mišljenjima brojnih stručnjaka iz cijelog svijeta, ipak ne u ovoj mjeri. Invazija nikako ne ide po planu. Ukrajinci, svjesni da su u ovom sukobu inferiorniji, shvatili su da u svojoj obrani moraju biti 'kreativniji'. Tako su svijet ovih dana obišle brojne snimke iz Ukrajine na kojima vidimo nenaoružane ljude kako se suprotstavljaju okupatoru, farmere koji traktorima odvoze ruske haubice, poplavljena polja koja sprječavaju napredak ruskih snaga, tutoriale za izradu Molotovljevih koktela...
No svi ti ljudi su lake mete. I svaki dan njih stotine gine braneći svoje domove. A i 'šteta' koju naprave Rusima je zaista minimalna. Kolone tenkova svakog dana izgledaju sve dulje, spominje se slanje oružanog arsenala iz Sibira... Neće Rusi previše žaliti za jednim oklopnim vozilom, kad ih dolazi još na tisuće. Pokazali su i da su im vojnici ništa više nego potrošna roba koja će završiti u pokretnom krematoriju.
Kako onda zaustaviti invaziju i spriječiti napredovanje Rusa? Pa zasad se kao jedno od najboljih rješenja pokazala bespilotna letjelica Bayraktar TB2. Ovi relativno jeftini dronovi uspjeli su Rusiji nanijeti nekoliko desetaka milijuna dolara štete svojima 'akcijama'. Prema dostupnim informacijama, cijena jedne letjelice je oko milijun dolara. Prava sitnica prema onome što dobijete od njih.
Ovu letjelicu razvija i proizvodi turska firma "Baykar'. Kompanije je osnovana 1984. godine te je za vrijeme vladavine Erdogana i njegova AKP-a postala veliki igrač na svjetskom tržištu. U vlasništvu je familije Bayraktar, koja je obiteljski povezana s turskim predsjednikom. Erdoganov zet Selçuk Bayraktar tehnički je direktor ove kompanije.
POGLEDAJTE VIDEO:
Oni su, prema vlastitim navodima, u razdoblju od 2006. do 2021. godine, svoj izvoz povećali za čak sedam puta. Pa su tako ove dronove nabavile vlade čak 16 svjetskih država. Letjelica je dugačka 6,5 metara, ima raspon krila od 12 metara te može ostati u zraku 27 sati. Maksimalna brzina drona je 220 kilometara na sat, može letjeti na visinama do 8200 metara te se opremiti s 55 kilograma naoružanja.
Koliko ih Ukrajina ima, nije poznato, kao što se ne zna je li koji od njih uništen u akciji. Špekulira se o brojci od nekakvih 20-ak funkcionirajućih letjelica. A koliko one znače Ukrajincima, najbolje govori podatak da su dobile i svoju pjesmu, kao i da je lemur u kijevskom zoološkom vrtu nazvan po njima.
Riječi hvale za njih je imao i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, kao i nekoliko njegovih ministara. No jesu li te letjelice doista takav 'game changer' koji može dobiti ili preokrenuti rat?
Odgovor je ne. Iako imaju svojih prednosti, i same ove letjelice su relativno lagana meta za ruske napade.
- S vremenom će vrijednost ovih letjelica 'pasti'. One su ipak spore, relativno velike i kontrolirane su radijskom vezom, zbog čega su laka meta za ruske napade - smatra vojna stručnjakinja
POGLEDAJTE VIDEO:
.
Unatoč tome, jako su korisne za ukrajinsku vojsku. Ako ništa, zbog dizanja morala. Brojne snimke napada ovih letjelica na ruske snage postale su viralne na društvenim mrežama.
- Doleti iz tame i uništavaju vas. Nema Rusa koji može pobjeći od njih - plaše Ukrajinci Ruse snimkama dronova u akciji. Koliko dugo će biti tako i imaju li Ukrajinci još neko tajno oružje, doznat ćemo s vremenom.