"Izražavamo apsolutnu spremnost političke i programske suradnje sa svim strankama i predstavnicima koji su dobili povjerenje svojih naroda kako bismo formirali vlast na svim razinama što je prije moguće, a najkasnije do kraja ove godine. To mora biti prioritet svih nas", navodi Čović u pismu koje je uputio predstavnicima međunarodne zajednice zahvalivši im na angažmanu oko izbora u BiH.
Dodao je kako odmah nakon uspostave vlasti treba započeti razgovore o ograničenim izmjenama ustava i izbornoga zakonodavstva u skladu s presudama Europskoga suda za ljudska prava i Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine.
Presudama Europskog suda inzistira se na otklanjanju diskriminacije prema manjinama, dok se po onoj Ustavnog suda BiH inzistira na tome da se osigura jednakopravnost Hrvata i spriječi njihovo preglasavanje.
Visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt je u izbornoj noći nametnuo izmjene Izbornog zakona i ustava Federacije BiH kojim je smanjena mogućnost da brojniji Bošnjaci posve isključe Hrvate iz izvršne vlasti u Federaciji BiH i državi BiH.
Čović navodi kako su ustavne i izborne reforme preduvjet za političku stabilnost i napredak države prema EU i NATO savezu.
Također je izrazio razočaranje što su Hrvati ponovno preglasani pri izboru člana Predsjedništva BiH te je takvu politiku nazvao "retrogradnom i antiustavnom" budući se njome narušava povjerenje između Bošnjaka i Hrvata.