Kako nam je više izvora s Hrvatskih studija (HS) potvrdilo, 32 od 40 članova tamošnjeg fakultetskog vijeća dalo je danas podršku prijedlogu Stjepana Šterca, predstojnika Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo i voditelja istoimenog studija na HS-u. On je od kolega zatražio da podrže smjenu trenutnog dekana Pave Barišića i za to dobio većinsku potporu. Dvoje je bilo protiv, a pet suzdržanih.
Naime, prema nedavno usvojenom novom Statutu Hrvatskih studija, fakultet treba odabrati novog dekana do 20. lipnja. Šterc, kako nam je sam potvrdio u telefonskom razgovoru, želi čist i legalan izbor dekana, koji se prema novom Statutu Hrvatskih studija treba provesti do 20. lipnja.
'Nemirne vode zbog sebičnih interesa'
U ponedjeljak je na Studijima sazvana redovna sjednica fakultetskog vijeća, a zbog epidemioloških mjera, kao i sjednice Senata sveučilišta, održava se elektronskim putem. Kako nam je Šterc sam potvrdio, on je danas, glasajući o pet točaka dnevnog reda, kolegama poslao i prijedlog o smjeni Barišića.
- Čisti idealizam, rekli bi mnogi, u kojem nema mjesta sebičnostima, lovu na pozicije, interesnom postupanju, zatvaranju u uske krugove, oslanjanju na anacionalnu fakultetsku i svaku drugu prošlost te političkoj uskoći, duhovnoj i znanstvenoj osrednjosti i općenito pojedinačnom djelovanju koje zbunjuje i djelatnike i studente. Koliko je snage samo trebalo kako bi se Fakultet hrvatskih studija vratio na svoj primarni znanstveno-nastavni interes, koliko je trebalo strpljenja, energije i širine kako bi se pokrenuo novi Studij demografije i hrvatskog iseljeništva i puno još drugih aktivnosti s kojima se Fakultet svrstao u okviru Zagrebačkog sveučilišta u znanstveno-nastavnu ustanovu izraženog i prepoznatljivog identitetskog djelovanja u funkciji ukupnog razvoja. Usprkos svom okruženju i otporima koji su primireni. Dovesti sve to u pitanje i vratiti Fakultet nemirnim vodama zbog osobnih interesa, želje za kontrolom, potrebama samodokazivanja, političkog potvrđivanja lojalnosti ili tek samo osobnim nezadovoljstvom drugima ili postupanjima po željama drugih izvan Fakulteta, nije niti može biti interes Fakulteta i svih njegovih nastavnika i studenata - navodi Šterc koji za neuređenost i nepovoljnu percepciju fakulteta optužuje direktno Barišića.
Inspekcije za Čovića
Barišića, kojeg je postavio Senat, jedino Senat može i smijeniti, no tu dolazimo do Kvake 22. Kako saznajemo, i ovdje se radi o sukobljenim klanovima u kojima glavnu riječ vodi prorektor i bliski suradnik rektora Damira Borasa, Ante Čović.
Naime, Čović i dalje ima podršku većine dekana u Senatu, kao i veliku želju da ne ide u mirovinu, iako će uskoro napuniti 72 godine. Podsjetimo, sam ministar Radovan Fuchs zatražio je da se, između ostaloga, i zbog Čovića sazove Savjet sveučilišta, koji je prije desetak dana odlučio da Čović treba u mirovinu. Zbog tog ugovora na Hrvatskim je studijima, kako nam je potvrđeno na fakultetu, u ponedjeljak bila i inspekcija Ministarstva znanosti i obrazovanja, što je Čović navodno proglasio udarom na Hrvatske studije.
Klanovi na kraju grada
Inspekcija rada, danas je, saznajemo, također bila na fakultetu, no kako se čini, Čović neće u mirovinu jer mu je ugovor prema propisima. Zasad nemamo službene potvrde od inspekcija, niti Čovićev komentar.
A on je, kažu nam izvori s fakulteta, odlučio obračunati se s Pavom Barišićem s kojim je u sukobu već neko vrijeme i to zbog - premijera Andreja Plenkovića. Ne zaboravimo da je Barišić blizak Plenkoviću, te je premijer u prošlom mandatu upravo Barišića odabrao za ministra znanosti i obrazovanja. Zbog afere s plagijatom, Barišić se morao povući, te je uskoro postao v.d. dekana Hrvatskih studija, na kojima već godinama traje interni sukob oko ideje u kojem smjeru bi fakultet trebao ići.