U evidenciji HZZO-a, neslužbeno doznajemo, postoje fakture samo za ambulantno liječenje i jednu laboratorijsku pretragu Dobroslava Babića (89).
No, kako tvrde naši izvori, za tog umirovljenog liječnika je u 15 mjeseci njegova boravka u Kliničkoj bolnici Dubrava naručen niz najskupljih pretraga, poput magnetske rezonancije mozga, MR-a torakalne i lumbosakralne kralježnice, MSCT-a abdomena, kolonoskopije, scintigrafije torakolumbalne kralježnice, CT-a kralježnice, zdjelice i prsnog koša... Dobroslav Babić otac je prof.dr. Žarka Babića, gastroenterologa sa Zavoda za gastroenterologiju KB-a Dubrava, a u bolničkom je apartmanu boravio besplatno punih 15 mjeseci jer ga je sin smjestio tamo umjesto u dom za starije i nemoćne. Dobroslav Babić imao je 24 sata na dan na raspolaganju svu skrb i medicinske sestre, neprestano su ga pregledavali najrazličitiji specijalisti, a obavljao je sva moguća snimanja i djagnostiku.
Drugi pacijenti na pretrage čekaju najmanje tri mjeseca
Riječ je o pretragama na koje obični smrtnici čekaju minimalno tri mjeseca, a često i više. Osnovna dijagnoza Dobroslava Babića je Parkinsonova bolest zbog koje je, piše, znao biti i agresivan ili odbijati terapiju. Stoji i da je pao kod kuće te slomio tri rebra. No da je bilo tko drugi bio u njegovoj situaciji, povreda bi mu bila sanirana i u roku od nekoliko dana bio bi pušten kući na brigu obitelji. U bolnici tvrde da je Dobroslav Babić imao sepsu koja se stalno vraćala. No stručnjaci s kojima smo razgovarali kažu kako je to medicinski nemoguće. Ne postoji sepsa, kažu, koja traje 15 mjeseci.
- Sepsa se ili izliječi nakon 10-15 dana ili čovjeka više nema - kažu liječnici.
Također, pojašnjavaju nam liječnici, da je riječ o sepsi pacijent bi sigurno u jednom trenutku bio smješten na intenzivnoj, no naši izvori kažu da Dobroslav Babić nikad nije bio na intenzivnoj.
Samo za boravak stoji 315.000 kuna
Poslovna praksa u zdravstvu funkcionira tako da bolnice za svaku obavljenu pretragu isporučuju fakturu HZZO-u koji onda za to plaća. No to ujedno znači i kontrolu onoga što bolnice rade. Je li KB Dubrava zatajila boravak Dobroslava Babića i nije poslala ni jednu fakturu za njegove silne pretrage i preglede upravo zato da netko u HZZO-u možda ne bi postavio pitanje kako je moguće da jedan pacijent 15 mjeseci leži u bolnici, kao i pitanje o opravdanosti svih pretraga? No sve je to stajalo mnogo novca, a kako HZZO-u računi nisu ispostavljeni, svi troškovi za Dobroslava Babića pokriveni su iz bolničkog proračuna. Prosječan iznos koji se fakturira za jedan dan boravka u bolnici (smještaj, hrana, njega) je oko 700 kuna. Dobroslav Babić proveo je oko 450 dana, a to znači da bi samo za njegov boravak bolnica trebala fakturirati oko 315.000 kuna. Kad se pridodaju sve skupe pretrage, pregledi i terapije, cijena njegova liječenja penje se i na nekoliko stotina tisuća kuna.
HZZO je zbog svega najavio i mogućnost odlaska kontrolora u bolnicu i utvrđivanja eventualnih nepravilnosti. KB Dubrava inače ima mjesečni budžet od 27 milijuna kuna, a od toga im oko 22 milijuna odlazi na plaće. Imaju dodatne prihode i od dopunskog osiguranja.
Pacijentica naručena na kontrolnu pretragu za pet godina
Sanacijskog upravitelja KB-a Dubrava prof.dr. Marka Banića zamolili smo za komentar zašto HZZO-u nisu poslani računi za boravak i pretrage D. Babića.
- U situaciji novonastalih okolnosti koje su nametnuli pojačani intenzitet zbrinjavanja bolesnika i ozljeđenika, nisam u mogućnosti žurno odgovoriti na Vaš današnji upit - obrazložio je prof. Banić.
Revoltirana neviđenim protekcijama koje je otac gastroenterologa imao u KB-u Dubrava, u redakciju nam se javila Nada Vukušić (74) iz Zagreba. Riječ je o ženi koja je invalid bez jedne noge te ima kronični gastritis i druge želučane probleme. U ožujku ove godine otišla je prof.dr. Žarku Babiću na pregled, a on ju je naručio na kontrolnu gastroskopiju za - pet godina.