To je to što me zanima!

Dosta zagađenja: Bacali opasni mulj pa su im oduzeli dozvolu

Tvrtka Girk Kalun iz Drniša izgubila je dozvolu za gospodarenje opasnim otpadom i njegovo spaljivanje, a u to je uključeno i spaljivanje mulja
Vidi originalni članak

Tvrtka Girk Kalun iz Drniša, koja je ugovorila 50 milijuna kuna vrijedan posao zbrinjavanja mulja iz zagrebačkog pročistača voda, izgubila je dozvolu za gospodarenje opasnim otpadom i njegovo spaljivanje, a u to je uključeno i spaljivanje mulja.

Informaciju nam je potvrdio drniški gradonačelnik Josip Begonja (HDZ). Girk Kalun i Carbo Split u listopadu su potpisali ugovor s Gradom Zagrebom o spaljivanju zagrebačkog mulja, ali kako su otkrila 24sata, velik dio tog mulja završavao je na poljima u Međimurskoj županiji.

Dozvolu su izgubili jer je Grad Drniš Upravnom sudu tužio Ministarstvo zaštite okoliša, koje je prije dvije godine izdalo dozvolu koju je Visoki upravni sud sad odlučio poništiti.

SVI NA TERENU Afera opasni mulj: Talog iz pročistača više neće na polja?

- Dobili smo satisfakciju, Grad Drniš razvija ruralni turizam i pogon Kaluna je pet do šest kilometara od Nacionalnog parka Krka i tu nema mjesta za opasni otpad i njegovo spaljivanje niti je prostornim planom i dokumentacijom bila predviđena takva djelatnost - kaže Begonja.

'Ne zanima nas kamo će oni s muljem'

Neslužbeno, inspektori zaštite okoliša navodno su utvrdili i da ni odlaganje mulja na međimurska polja nije bilo u skladu s dozvolama, ali isto tako da je sastav mulja koji se odlagao u skladu s pravilnikom koji dopušta njegovo odlaganje na poljoprivrednim površinama. Službeno priopćenje Ministarstva zaštite okoliša očekuje se tijekom dana i ono bi konačno trebalo rasvijetliti ovu aferu. Nije jasno kamo će sad ići mulj iz zagrebačkog pročistača.

U Ministarstvu poljoprivrede najavili su revidiranje spornog pravilnika koji dopušta odlaganje mulja na polja.

- Ne zanima nas kamo će oni s muljem. Iz ranije izdane dozvole jasno je da iza njegova spaljivanja ostaje pepeo koji je opasni otpad. Ako se smije bacati na poljoprivredna polja, ima dovoljno polja u Slavoniji i Zagrebačkoj županiji, neka ga u Drniš ne dovoze - zaključuje Begonja.

Idi na 24sata

Komentari 20

  • BokiHr 10.12.2017.

    Što me ovo ne čudi...

  • Budni 09.12.2017.

    Niko neće odgovarati, već je to Martinec Josipa zvani kenzo podmazao! To je jedna veća vreća s....!

  • ĐorđePatković 09.12.2017.

    pojma nemate , mulj iz kanalizacije je vrhunsko biološko gnojivo

Komentiraj...
Vidi sve komentare