To je to što me zanima!

Donijeli skoro 750.000 potpisa: Ne želimo ići u mirovinu sa 67!

IZMJENE ZAKONA Prvi korak je da se zatraži provjera potpisa od Vlade, a nakon što taj postupak bude gotov, Sabor još ima mogućnost od Ustavnog suda tražiti ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja
Vidi originalni članak

Inicijativa '67 je previše', u četvrtak je u Sabor predala 65 kutija u kojima su 748.624 potpisa za raspisivanje referenduma o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Predstavnike sindikata primio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

- Broj prikupljenih potpisa je iznimno visok i on obvezuje - rekao je Jandroković i upoznao sindikate o proceduri.

Prvi korak je da se zatraži provjera potpisa od Vlade, a nakon što taj postupak bude gotov Sabor još ima mogućnost od Ustavnog suda tražiti ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja.

Jandroković nije želio odgovoriti treba li referendumsko pitaje poslati Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti. O tome će kažu, razgovarati s kolegama iz vladajuće većine. Na pitanje postoji li mogućnost pregovora sa sindikatima kako do referenduma ne bi došlo, kazao je: 

- Pregovori su uvijek dobrodošli, ali čini mi se iz razgovorima s predstavnicima inicijative da više nisu skloni pregovorima nego referendumu - odgovorio je Jandroković. 

Naveo je da kao predsjednik Sabora nije ni pokušavao sindikalne predstavnike uvjeriti da još jednom sjednu s Vladom za stol. Nije odgovorio ni postoji li mogućnost da Vlada izmjeni sindikatima sporan zakon te da tako referendum postane bespredmetan te poručio da o tome treba razgovarati s predstavnicima Vlade. 

U ime inicijative '67 jer previše' Mirela Bojić navela je kako je vrijeme za pregovore s Vladom o ovoj temi prošlo, jer su na Vladu apelirali ranije, no da ih tada nitko nije doživljavao.

- Građani su dali potpis da se održi referendum, a ne za pregovore' . poručila je Bojić. 

Navela je da su predstavnici inicijative predajom zahtjeva za referendum i potpisa završili prvi korak našega posla. 

- Prikupili smo veliki broj potpisa, duplo više od onog što zakon propisuje. Poručili smo predsjedniku Sabora da kako god smo odgovorno i ozbiljno mi pristupili ovome, očekujemo od Sabora i svih drugih institucija, što se tiče pregleda, kontrole i odluka koje se moraju donijeti, ozbiljnost i odgovornost - rekla je. 

POGLEDAJTE VIDEO

Idi na 24sata

Komentari 123

  • Z A G R E B 14.06.2019.

    “Čovjek koji radi za prosječnu bruto plaću od 8.000 HRK (neto oko 5.600 HRK) uplaćuje mjesečno 1.600 HRK u mirovinski fond. Za 40 godina uplati 40 x 12 x 1.600=*768.000 HRK*. Kada ode u mirovinu nakon odrađenih 40 godina, dobije prosječnu mirovinu od 2.450 HRK. No, ljudi u Hrvatskoj imaju prosječnu očekivanu dob od 75 godina (muškarci 72 godine, žene 78 godina) što znači da primaju mirovinu 10 godina. Podijelimo 768.000 HRK sa 10 godina i 12 mjeseci i dobivamo da bi prosječna mirovina trebala biti 6.400 HRK, a ona je 2.450 HRK. U ukupnoj sumi novca, država je pokrala građana za niti manje niti više nego za 474.000 HRK. Pored toga, građanin takvu penziju cijelu potroši jer je mala, pa znači da i od plaće u iznosu od *5.600 HRK *država uzme naknadno 20% PDV-a što je dodatni mjesečni teret od 1.120 HRK!”

  • bcelija 14.06.2019.

    Kad bi država brinula o radniku mogli bi raditi doživotno, ovako će biti isto, umrijeti ćemo na poslu!

  • Igraač 13.06.2019.

    skupljam potpise, rad do 105. godine. sve samo neradnici a tili bi zivit lipo.

Komentiraj...
Vidi sve komentare