Ovo bi se moglo nazvati - ne slučajno - PPD koalicijom: Plin, Poljoprivreda, Demografija.
To su resori koje je Domovinski pokret izborio u pregovorima s HDZ-om. Imovinski dio Domovinskog pokreta odnio je prevagu pred domovinskim.
Unatoč činjenici da su kampanju vodili na ideološkim obračunima, na SDSS-u i Srbima, na strancima i migrantima, na reviziji povijesti i borbi protiv woke kulture, Domovinski pokret na kraju se zadovoljio konkretnim, čak i lukrativnim resorima u Vladi.
Ideološki aspekt njihove kampanje ispunjen je izbacivanjem SDSS-a iz Vlade, premda se i dobar dio tog obračuna svodio na prekid financijskih dotoka organizaciji Milorada Pupovca, a umjesto toga Domovinski pokret domogao se resora u kojima ima pristup proračunu, europskim fondovima i financijskim sredstvima.
Novac i utjecaj
Dobit će resor poljoprivrede, zatim resor energetike što je Mariju Radiću, političkom tajniku stranke poduzetnički povezanom s Pavlom Vujnovcem iz PPD-a, bilo izuzetno bitno, kao i novo ministarstvo demografije s predviđenim budžetom od nekoliko milijardi eura.
Dojam je da im je Plenković predao konkretne i unosne resore samo kako bi ga ostavili na miru.
Nije im predao ideološke resore kao što su kultura ili obrazovanje, zbog čega je onaj domovinski dio DP-a ostao zakinut, dok je istodobno onaj imovinski dio prosperirao.
To je valjda bilo najviše što je Plenković mogao učiniti da ostane na vlasti, a da zadrži određenu autonomiju i čist obraz pred Bruxellesom iz kojeg su se ovih dana slali signali strankama desnog centra da pokušaju izbjeći koalicije s krajnjom desnicom.
Naročito onim strankama koje su bliske Rusiji ili proruski orijentirane.
Migranti i teroristi
Domovinski pokret ciljao je i na Ministarstvo unutarnjih poslova što bi mu pružilo mogućnost ispunjavanja onog dijela ideološkog programa koji se tiče obračuna s migrantima i učvršćivanja granica, ali bilo je nerealno očekivati da će se paranoični premijer Plenković odreći tog ključnog represivnog resora.
Jer, ipak je stupio u savez sa strankom čije je članove svojedobno optuživao da opravdavaju ili čak inspiriraju teroristički napad na Banske dvore.
Istodobno, Ivan Penava pobjegao je u Vukovar, Josip Jurčević, jedan od glavnih ideologa DP-a, najavio je da neće podržati ovaj sporazum, a simpatizeri Domovinskog pokreta na društvenim mrežama izrešetali su stranku uvredama i kritikama zbog saveza s HDZ-om i Andrejom Plenkovićem.
Penava po strani
Predsjednik DP-a izbjegao je ulazak u Vladu kako bi zadržao mogućnost da slobodno napada Vladu, odnosno premijera Plenkovića, izbjegavajući neugodnost da ga se proglasi Plenkovićevim ministrom i najbližim suradnikom. Jedino tako može zadržati vlast u Vukovaru, gradu u kojem opstaje podgrijavanjem nacionalnih napetosti.
Time je Penava sačuvao odriješene ruke prije europskih izbora na kojima će Domovinski pokret ponovno ideološkim rukopisom mobilizirati birače i pokušati im skrenuti pozornost s ovakvog koalicijskog dogovora s HDZ-om.
Takvoj stranci neće biti problem pronaći nove žrtve.
U međuvremenu, DP namirit će se u "PPD" resorima, dok će Andrej Plenković tražiti način kako da u što skorije vrijeme proguta ili pak ispljune DP iz Vlade.
Što bi tu moglo poći po krivu?