Zbog nedovoljno podataka o tumoru, odnosno deformacije kod djeteta - za sad se ne zna radi li se o krvarenju na mozgu ili tumoru. Napravljeni su ultrazvuk i magnetska rezonanca, međutim taj je nalaz pokazao da je dijete bilo nemirno, stoga vizualizacija slike nije bila najbolja. Ne možemo znati radi li se o malignom tumoru, potrebno je napraviti biopsiju, pa histološku analizu samog uzorka, rekao je o slučaju Mirele Čavajda za Novu tv doktor iz KBC Zagreba Gordan Zlopaša.
Mirela je trudnica u 26. tjednu trudnoće kojoj je rečeno da nosi dijete s malignim tumorom na mozgu, a kojoj odbijaju abortus. Doktor je rekao kako je povjerenstvo Petrove odlučilo da se ne odobri prekid trudnoće.
- U ovom trenutku doduše, ne mislim da je život majke ugrožen, odgovorio je na pitanje o zdravstvenom stanju Mirele.
Doktor je objasnio kako je ona učinila sve što treba, ali da je ogroman problem manjak zakonske regulacije.
- Doista ne znam što joj preostaje - ona je učinila sve. Podnijela je zahtjev za prekidom trudnoće prvostupanjskom povjerenstvu, i može uložiti prigovor u roku od tri dana. O tome će odlučivati drugostupanjsko povjerenstvo, koje će u slučaju žalbe ponovno razmotriti slučaj i donijeti konačnu odluku - rekao je.
O Mireli se raspravljalo i u HRT-vom Dnevniku u kojem je gostovala pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.
- Očekujemo njihova očitovanje Ministarstva zdravstva i bolnice Sv. Duh, iako znamo u kojem će smjeru ići, jer su i jedni i drugi dali svoje priopćenje. Ono što je nama kao instituciji važno, da bez obzira na struku, bez obzira na prizive savjesti, javna zdravstvena usluga treba biti svima dostupna, ovdje se radi o prekidu trudnoće, i zdravstveni sustav treba iznaći rješenje u ovom slučaju pogotovo kad se radi o izboru pacijentice, odnosno majke - rekla je Ljubičić.
Gospođi Čavajdi je savjetovano da ode u Sloveniju, ali joj prijeti mogućnost da po povratku u Hrvatsku optužena za čedomorstvo.
- Ja vjerujem da će to biti veliki udarac za daljnje postupanje i daljnje zahtjeve svih žena koje će se naći u sličnoj situaciji. Žalosno je da naša država ima vrsne stručnjake u svim segmentima, pa tako i u ginekologiji, mogu i znaju zasigurno riješiti ovakve situacije, kažem vezano za struku teško mogu ulaziti, ali s pravnog aspekta mogu reći da jedno pravo ne smije isključivati drugo pravo. Pravo pacijentica, pravo na izvršenje zakonom dopuštene usluge ili zahvata ne smije biti manje važno od prava na priziv savjesti, koje se nažalost u Hrvatskoj iznimno koristi - rekla je pravobraniteljica.
Nešto ranije je na društvenim mrežama Mirela otkrila kako je dobila rješenje iz bolnice Sv. Duha.
- Zar je ovo bilo toliko teško napisati prije dva tjedna ? Sramim se ove države I kako ne postoje stručnjaci?Pa za što se specijalizirate i školujete? - napisala je uz fotografiju papira.