U urušavanju zgrade kod Miamija dosad su pronašli četiri žrtve, a još traže 159 nestalih ljudi, piše CNN navodeći sve veći broj pitanja oko samog urušavanja. Ne zna se koliko se u zgradi nalazilo ljudi u vrijeme nesreće koja se dogodila u dva sata ujutro. Glavno pitanje i dalje stoji - zašto se zgrada uopće urušila?
Sagrađena 1981., zgrada Champlain Towers South imala je više od 130 stanova, od kojih je oko 80 imalo stanare.
Guverner Floride Ron DeSantis objasnio je da je zgrada posljednjih nekoliko mjeseci prolazila proces ponovne certifikacije sigurnosti obavezne za zgrade starije od 40 godina, u skladu s gradskim sigurnosnim propisima.
Floridski dužnosnici obećali su hitnu istragu, a inženjeri su istaknuli kako je u ovoj fazi nemoguće odrediti precizan razlog. Dodali su i da je zgrada uvijek bila u dobrom stanju.
- Ništa slično nije bilo predvidivo. Barem to nisu mogli predvidjeti inženjeri koji su zgradu promatrali iz strukturne perspektive - rekao je odvjetnik Kenneth Direktor.
Na krovu su se izvodili neki građevinski radovi, ali nije poznato je li ondje bilo teške opreme.
- Nema razloga da se ova zgrada tako sruši osim ako netko doslovno ne izvadi nosače odozdo ili su dotrajali ili ako postoji ponornica ili nešto slično. Na krovu su se izvodili radovi, no na krovovima zgrada oni se stalno izvode - rekao je Burkett.
Stručnjaci koji su promatrali snimke katastrofe kažu da su snimke dale neko osnovno razumijevanje onoga što se dogodilo.
- Zgrada je bila poduprta nizom stupova. Ako jedan stup propadne, sve ostalo propada s njim.
Pretpostavlja se i da je blizina mora i slane vode imala utjecaja na urušavanje.
- Zgrada je bila u stanju kakvo biste očekivali za zgradu staru 40 godina koja se nalazi na Atlantskom oceanu - rekao je Direktor.
- Vidjeli smo na stotine zgrada sa konstrukcijskim problemima koje, ako se ne održavaju i poprave, vrlo lako mogu postati problem - objasnili su Miyamoto i Greg Batista, specijalist za projekte popravaka betonskih konstrukcija.
Na izravno pitanje jesu li potonuće ili slijeganje mogli biti čimbenik koji je doprinuo urušavanju, autor studije Shimon Wdowinski rekao je da su potrebne dodatne informacije prije donošenja presude.
- Ako se sve kretalo prema dolje na istoj razini, istim tempom, onda nije mogao biti čimbenik, ali ako se jedan dio zgrade pomiče više ili manje u odnosu na drugi, to je moglo prouzročiti određenu napetost i stvoriti pukotine, rekao je za CNN.
Kobi Karp, član Američkog instituta za arhitekte, rekao je da bi u tom slučaju stanovnici svakako prepoznali pukotine i neravnost. Još uvijek je nepoznato je li itko ikada prijavio navedeno.