Ministar možda ima znanstvena istraživanja koja kažu da meni preskakanje terapije neće naštetiti, ja ih nemam. I bojim se, nije mi nimalo svejedno biti u ovoj neizvjesnosti, uplašena je Milka Car-Prijić (47), sveučilišna profesorica iz Zagreba i jedna od prvih koja na svojoj koži osjeća posljedice obustave slanja lijekova u bolnice.
Onkološki je bolesnik pet godina. Sad je, kaže nam, dobro, stabilno i prima “pametne lijekove” od rujna prošle godine. Jučer je trebala otići u Petrovu bolnicu po redovitu dozu tableta, ali ju je njezina liječnica dan prije nazvala i rekla joj da ne dolazi uzalud. Lijek im nije stigao.
POGLEDAJTE VIDEO: Bolnice duguju veledrogerijama
- To nema nikakve veze s liječnicima. Sjajni su. Problem je u distribuciji, mojega lijeka nema i ne znam kad će ga biti. Liječnica je mogla samo reći da će mi javiti čim dođe - nastavlja profesorica. Koji sat kasnije na Vladinoj konferenciji za novinare ministar Vili Beroš otkriva kako mu je ravnatelj KBC-a Zagreb, u čijem je sastavu i Petrova, Ante Ćorušić, preliminarno rekao da “nije riječ o tome da nekome fali lijek, nego da je zatražen unaprijed zbog određenog putovanja”.
Pliva prekida isporuku?
- To nije točno, nikamo ne putujem, trebala sam s 1. travnjem dobiti novu, redovitu dozu kemoterapijskog lijeka - odgovara Car-Prijić. Ne zna koliko dugo ne smije biti bez njega i nada se da ministar zna što govori, kad tvrdi da je riječ o lijeku čija odgoda od mjesec ili dva nema učinka na terapiju.
- Može se dogoditi da se zbog organizacijskih elemenata ne isporuči lijek u istom danu, ali su svi ravnatelji bolnica dobili naputak da nas moraju upozoriti ako je na vidiku nestašica. Za sada neke informacije o tome da se mogu dogoditi veće nestašice nemam - rekao je jučer Beroš.
Bolnicama najmanje
U veledrogerijama, neslužbeno, druga priča. Kažu da je već nekoliko proizvođača lijekova njima obustavilo isporuku, među ostalima i Pliva. Iz Plive nam je odgovoreno kako dosad nisu zaustavili isporuke lijekova, “no to ne znači da uskoro neće biti na to prisiljeni”. Sve su veledrogerije s kojima posluju, kažu, prešle dozvoljene kreditne limite i nadaju se da će se obećanim uplatama sredstava uskoro nastaviti redovna opskrba tržišta.
Bolnice su prestale s plaćanjem lijekova, HZZO je prestao s plaćanjima prema ljekarnama, veledrogerije su počele zaustavljati isporuke prema bolnicama, a dobavljači, odnosno proizvođači prestaju s isporukom prema veledrogerijama - začarani je krug u kojemu su ulozi životi pacijenata. Na sastanku ministra s proizvođačima lijekova, veledrogerijama i ljekarnama u srijedu dogovorena je isplata 900 milijuna kuna, od ukupno 6,5 milijardi duga, koliko ga se nagomilalo.
Veledrogerije se žale, međutim, da će samo 300 milijuna otići prema bolnicama, u “kojima gori”, a ostalo u ljekarne, u kojima situacija nije nimalo kritična. Ravnatelji bolnica kažu da imaju još nešto zaliha i da zasad nema bolesnika, pogotovo ne onkoloških, koji zbog obustave lijekova ne mogu primiti svoju terapiju. Svi pacijenti sve dobivaju na vrijeme, kažu nam u nekoliko najvećih zagrebačkih bolnica.