To je to što me zanima!

Karakaš: Čast mi je što sam dobio tako značajnu nagradu

Pisac je svojim romanom “Sjećanje šume” osvojio književnu nagradu “Fric” 2016./17. za neprevedenu knjigu fikcijske proze. Nagrada Karakašu je donijela sklupturu i svotu od 75.000 kuna
Vidi originalni članak

Otkad sam počeo pisati držim se Krležinog savjeta da treba pisati mrko okrutno, bez samilosti pa i sa začepljenim nosnicama, ako treba, rekao je Damir Karakaš.

Pisac je svojim romanom “Sjećanje šume” osvojio književnu nagradu “Fric” 2016./17. za neprevedenu knjigu fikcijske proze. Nagrada Fric u organizaciji tjednika Express Karakašu je donijela sklupturu i svotu od 75.000 kuna bruto koje je osigurao sponzor Barcaffe.

POGLEDAJTE VIDEO:

- Nadam se da je ovo početak jedne tradicije. Nagrada Fric dodjeljuje se prvi put, a njezin iznos je zaista izdašan. Mislimo i kako je iznos nagrade stvarno veliki poticaj za pisanje - rekao je na dodijeli nagrade u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu Kruno Lokotar, književni urednik i publicist, koji je radio na realizaciji dodjele nagrade. Ispričao je kako nije bilo lako naći ime nagrade.

POGLEDAJTE VIDEO:

- Ako je jedan pisac aktualniji nego što je ikada bio, to je Miroslav Krleža, no naziv Miroslav Krleža zvuči malo konzervativno. Kada je Goran Gavranović, glavni urednik 24sata i inicijator ideje nagrade, rekao Fric, odmah nam je kliknulo kako je Krležin nadimak odlično ime za nagradu - ispričao je Lokotar. Objasnio je i kako je bilo teško osmisliti simbol nagrade.     

U burnim vremenima u kojima je živio Krleža je bio žiroskop, i baš poput njega, ostajao uspravno u svim prilikama, ispričao je Lokotar zašto su žiroskop odabrali za simbol nagrade.

Skulpturu žiroskopa izradio je kolektiv Đ 24, koji čine Bojan Krištofić i Sven Sorić, koji su razvili vizual nagrade Fric, te Hrvoje Spudić, koji je oduševljeno prionuo na realizaciju i dizajniranje žiroskopa.

- Ponosan sam što možemo promovirati i dodijeliti nagradu koja ne želi biti samo jedna u nizu, već hrvatskim književnicima i književnosti vratiti dostojanstvo koje im u ovome društvu pripada - istaknuo je glavni urednik Expressa Alen Galović te zahvalio svima koji su sudjelovali u pokretanju književne nagrade.

- Želim čestitati svim autorima koji egzistiraju u Hrvatskoj jer se od književnosti u ovoj državi nažalost ne živi - zaključio je Galović.

U finalu u kojem se našlo šest romana, osim Karakaša bili su tu Slađana Bukovac s romanom “Stajska bolest”, potom roman “Me’med, crvena bandana i pahuljica” Semezdina Mehmedinovića, Kristian Novak sa svojim romanom “Ciganin, ali najljepši”, Damir Ovčina i roman “Kad sam bio hodža”, te Ognjen Spahić s romanom “Calypso”.

Najbolji roman birao je žiri u kojem su bili Goran Gavranović, Boris Rašeta, Dubravko Lepušić, Hana Jušić i Biljana Romić, koja je bila predsjednica žirija. Pobjednik Damir Karakaš svojim romanom se opet vratio u Liku, u djetinjstvo, i kroz 33 priče majstorski, glasom dječaka, oživio čudesa i jeze rodnoga kraja.

- Autor je postigao jedinstvo stila i teme. Škrtim, no beskrajno sjajnim, rječnikom izgradio je likove i ispričao njihove prije. Ispričavši povijest jedne obitelji, ispričao je povijest vremena, promjena, sukoba i civilizacije. Prava je proza ona koja nema milosti ni za koga, rekao je autor sam i u ovom romanu to zaista učinio - objasnila je urednica i prevoditeljica Biljana Romić u odluci žirija.

- Rečenice ovoga romana ispisane su krvlju, znojem i suzama odrastanja u zemlji vukova. Autor zastaje i ostavlja katkad samo da slutimo ono neizrečeno, da gradimo tekst s njim - ispričao je o Karakaševu romanu novinar i publicist Boris Rašeta.

Karakaš se zahvalio svima koju su mu pomogli u pisanju i objavljivanju romana.

- U ovim vremenima kulture i nekulture, kad još mnogi nisu svjesni kako je društvo bez kulture osuđeno na propast, kultura šalje jasnu poruku da želi vratiti dostojanstvo koje joj pripada - ustvrdio je Karakaš nagrađen za roman kojim je, kako mnogi kažu, nadmašio samog sebe.

- Neki kažu da roman o djetinjstvu svaki pisac ima pravo napisati samo jednom, ja sam to jako ozbiljno shvatio. Zato sam dugo nosio taj materijal u sebi i čekao trenutak - objasnio je pisac. Nagrađeni roman pisao je tri - četiri godine.

- Osjećam se kao pobjednik. Iznimna mi je čast što sam među tolikim autorima dobio jednu tako važnu nagradu - rekao je Karakaš, koji inače jako cijeni Miroslava Krležu.

- Ponosan sam što sam dobio nagradu Fric koja nosi ime Miroslava Krleže, naše književne gromade - zaključio je pisac.     

Idi na 24sata

Komentari 15

  • croboy031 19.12.2017.

    Levi..

  • mimara 19.12.2017.

    Bravo Damire od srca cestitke.sjecanje na Brižak.

  • grbavo drvo 19.12.2017.

    'ovi' , izvan okvira , nagradiše sami sebe # strava !!

Komentiraj...
Vidi sve komentare