Zasad je omjer uvoza i domaće proizvodnje 60:40. Bolje se prodaje domaća roba, pa je planiramo povećati, a i puno je skuplje uvoziti. Primjerice, mrkva se uvozi iz Francuske. Nabavna cijena za kilogram vani je 1,82 kune, prijevoz po kilogramu iznosi 50 lipa, carina je 35 lipa i zaštitna carina 40 lipa. I još na to PDV od 22 posto. Kod nas se može proizvesti za manje novca, kaže Ante Vrcan, direktor tvrtke za uvoz i proizvodnju voća i povrća Vrni d.o.o. Osim voća i povrća, veliki dio uvoza otpada na govedinu koja dolazi iz Južne Amerike.
- Kod nas se na godinu proizvede oko 130.000 goveda. Naša stoka se hrani kukuruzom i imamo gotovo june za 13 - 15 mjeseci, dok se uvozna stoka hrani na paši i njima za uzgoj treba od 30 do 36 mjeseci. Naše meso ima rok trajanja 15 dana, dok je njihovo pasterizirano i traje do četiri mjeseca - rekao je veterinar Jakov Pavičić iz udruge Baby Beef.
Nutricionistica Melita Džajić iz probiotičkog centra Vals upozorava kako nije zdravo jesti uvozno meso koje nema kontroliranu starost.
- S nutricionističkog stajališta to je nedopustivo jer kod zdravstvenih tegoba probavnog trakta nije preporučljivo konzumiranje mesa starijih životinja, nego samo mesa mlađih životinja, poput teletine ili junetine - kaže Džajić.
JABUKE U KOMORAMA STOJE I GODINU DANA
Jabuke koje se proizvode u Hrvatskoj drže se u posebnim komorama, bez kisika. Komore su ispunjene dušikom, a tako jabuke mogu ostati svježe i do godinu dana. U hladnjačama tvrtke Vrni d.o.o. na zagrebačkom Žitnjaku najdulje stoje banane i grah, a na godinu propadne samo tri posto povrća i voća.
GOVEDINA IZ JUŽNE AMERIKE
Većina govedine i junetine dolazi iz Brazila i Argentine. Često nije poznato podrijetlo, ni starost goveda. Do nas putuje 21 dan. Smrznuta je i dodani su joj konzervansi da se ne bi pokvarile.