Hoće li napokon odzvoniti obiteljskim nasilnicima, koje bi se konačno trebalo oštro kažnjavati. U prvih osam mjeseci ove godine ubijeno je 12 žena, redom od strane sadašnjih ili bivših partnera. Ako je suditi prema najavama Ministarstva pravosuđa i uprave, to bi se i trebalo dogoditi. Obiteljski nasilnici završit će u zatvoru, u svakoj situaciji koja upućuje na opasnost od ponavljanja djela nasilnika. Mjera opreza koje hrvatski suci često vole izricati poput zabrane prilaska, više se ne bi mogla izreći u slučajevima kaznenog djela nasilja, kada je osnova za izricanje opasnost od ponavljanja kaznenog djela.
Ministar Ivan Malenica najavio je osnivanje interdisciplinarne radne skupine koja će razmotriti cjelokupan zakonodavni okvir suzbijanja nasilja nad ženama.
Do kraja godine ide paket zakona
- Cilj je razmotriti sve elemente nasilja u obitelji, nasilja protiv žena, da revidiramo sankcije i svako kazneno djelo koje se u tom segmentu nalazi. Radna skupina razmotrit će sva pitanja te će se do kraja godine iznaći kvalitetan paket zakona - kazao je u ministar.
U okviru radne skupine razmatrat će se izmjene Zakona o kaznenom postupku, Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Kaznenog zakona i Zakona o sudovima.
Uz strože propisivanje sankcija za kaznena i prekršajna djela nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, isto tako će se revidirati i odredbe o izricanju mjera opreza, uvest će se nova specijalizacija sudaca i stručno usavršavanje na temu nasilja nad ženama i nasilja u obitelji koja će se u suradnji s udrugama civilnoga društva provoditi u okviru Pravosudne akademije.
Udruge koje se bave zaštitom žena i djece, koje su žrtve obiteljskog nasilja, upozorile su na dodatnu traumatizaciju žrtava nasilja u postupcima koji slijede samom nasilju.
Mamula: Pozdravljam ozbiljna nastojanja Ministarstva pravosuđa i uprave
Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula pozdravila je konkretne prijedloge zakonskih izmjena.
- Stvarno pozdravljam ozbiljna nastojanja Ministarstva pravosuđa i uprave koja su najavili i za koje već poduzimaju nužne korake, kao i uključivanje Državnog odvjetništva u sve promjene koje su najavljene - rekla je Mamula za 24sata dodavši da su udruge na sastanku s ministrom govorile o provođenju pojedinačne procjene za zaštitu prava žrtava kaznenih djela, do tog kako se prema njima odnose prema žrtvama različite institucije, policija, centri za socijalnu skrb.
Razgovarali smo i sa Sanjom Sarnavkom, dugogodišnjom aktivistkinjom u borbi za zaštitu žena i djece od nasilja.
- Ove najave da se nasilnike stavi iza rešetaka su posljedica sastanka koje smo mi udruge imale s ministrom Malenicom gdje smo rekle da su nas prvi put slušali. No kod nas je jedna stvar mijenjanje zakona, druga stvar je praksa, dok se stvarno ne uvede edukacija DORH-a, a na pravi način, a ne na kvazi gdje se ne govori o stvarnim problemima, ne možemo znati što će biti. No ovo je izuzetno pozitivan korak. Što se sudaca tiče čini mi se da odbijaju razumjeti i čuti probleme, a koji su razlozi trebalo bi vidjeti, jesu li toliko uronjeni u patrijarhalne vrijednosti pa imaju više razumijevanja za nasilnike nego za žrtve, pitam se - kazala je Sarnavka za 24sata.