U Marijansku brazdu do sada se spustilo tek dvoje ljudi u podmornici. Bilo je to 1960. Izdržali su samo 20 minuta. Sada dolje namjerava zaroniti filmski redatelj James Cameron (57). Plan je da na dnu provede šest sati.
Najniža točka Marijanske brazde, Dubina izazova, čak je 2100 metara dublja od Mount Everesta, koji je visok 8848 metara. No poznati kanadski redatelj, autor “Bezdana”, “Titanica”, “Terminatora” i “Avatara”, sprema se na dno u osmometarskoj podmornici Deepsea Challenger.
Osim snimanja 3D dokumentarca, prikupljat će uzorke tla za potrebe znanosti. Znanstvenici se nadaju da će im to pomoći u spoznaji o životu na tako velikim dubinama. Iako je tlak dolje tisuću puta veći od standardnog atmosferskog tlaka na razini mora, japanski znanstvenici nedavno su otkrili da i pod tim uvjetima mogu živjeti mikroskopski organizmi. Cameronovu podmornicu konstruirala je skupina australskih inženjera. Opremljena je malom stetoskopskom kamerom i snažnom LED rasvjetom. Dizajnirana je tako da se spušta okomito. No avanturizmu sklon Cameron priznao je da je pomalo zabrinut:
- Kad radite film, svatko je pročitao scenarij i znate što će se dogoditi. No kad ste na ekspediciji, priroda i ocean nisu pročitali scenarij pa je razvoj događaja nepredvidljiv. Na isto mjesto želi zaroniti i Britanac Richard Branson (52), vlasnik kompanije Virgin Group. On planira doći do pet najdubljih točaka na zemlji. Pokrenuo je program Virgin Oceanic, u sklopu kojeg razvija pet podmornica. Prvi cilj mu je bio Marijanska brazda. No izgleda da će u morske dubine Cameron ipak doći prije.
- Ronioci rone do dubine od 318 metara. Nakon 1000 metara počinje tama
- Kitovi rone najdublje, u dubinu idu i do 3000 metara
- Na dubini od 4000 metara su ostaci Titanica
- Pri dnu brazde tlak je više od tisuću puta veći od tlaka na morskoj razini