Nije fer da ne mogu ići u školu kao moji vršnjaci. Željela bih biti trgovkinja, razočarana je Silvija Tišljar (15) iz Kapele kraj Bjelovara. Djevojčica boluje od epilepsije, uredno uzima terapiju, a napadaje ima svake dvije godine ili rjeđe. Pokušava se upisati u trgovačku školu u Bjelovaru. Sustav joj to brani, iako ima pravo na izravan upis. Za nju je, kažu, zbog njezina stanja najprimjerenije školovanje za cvjećarku ili za krojačicu.
Škola je počela, a razočarana Silvija sjedi kod kuće. Samohrana majka Štefica (40) molila je i Ministarstvo obrazovanja za pomoć. Odgovor je glasio: “Učenica ima najpovoljnije uvjete za obrazovanje i rad u zanimanjima cvjećar ili krojač”. Ministarstvo je slijedilo upute bjelovarskog Zavoda za zapošljavanje prema kojima Silvija ne može raditi na visini, blizu vatre, vode te na strojevima.
- Žalosno je to. Prema njima, ljudi s epilepsijom mogu biti samo krojači ili cvjećari - komentira majka.
- Što se tiče intelektualnog statusa, ona bi mogla u trgovačku školu, no prema mišljenju Medicine rada, ne može - kaže Ljubica Pohajda, psihologinja HZZ-a, dodavši kako škola u Bjelovaru ima sve uvjete. Specijalistica Medicine rada Mira Pleskalt-Bartonj, čije mišljenje je bilo presudno, obrazložila je da prodavači nisu što su nekad bili. Djelomično zbog intelektualnih sposobnosti, tvrdi, djevojčica to ne bi mogla ni završiti.
- Mi moramo postupiti prema preporuci Medicine rada. Inače, u školi imamo tri učenika s epilepsijom koji se školuju za komercijaliste - objasnila je Nataša Vibiral, ravnateljica Trgovačke škole u Bjelovaru.
EPILEPTIČARI NE MOGU SAMO NA POLICIJSKU AKADEMIJU
Djeca koja osnovnu školu završe prema posebnom programu imaju pravo izravno se upisati u srednju školu, no moraju imati mišljenje HZZ-a, Odjela za profesionalno usmjeravanje. U Ministarstvu obrazovanja kažu da takav dokument nije obvezujući te da o upisu odlučuje ravnatelj ili, u konačnici, samo Ministarstvo. Učenik koji ima epilepsiju i redovito uzma lijekove može pohađati bilo koji program, osim Policijske akademije.