To je to što me zanima!

'Dječake već od malih nogu moramo učiti da se problemi ne rješavaju šakama i nasiljem'

Na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu dužnosnici su položili vijence i zapalili svijeće u čast tri žene koje su ubijene upravo u maloj sudnici prije 21 godinu za vrijeme suđenja u brakorazvodnoj parnici
Vidi originalni članak

Hrvatska se na današnji dan prisjeća krvavog zločina, koji se dogodio 1999. godine u maloj sudnici Općinskog građanskog suda u Zagrebu, u kojoj je tada 28-godišnji Mato Oraškić uoči ročišta zbog razvoda braka ubio tri žene - svoju suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Hajru Prohić te sutkinju Ljiljanu Hvalec, dok je teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Ona se oporavila i dan danas radi na tom sudu. 

Svake godine ispred te sudnice Općinski sud, uz visoke dužnosnike, oda počast ubijenim ženama kako se takav strašan zločin ne bi zaboravio, ali i kako bi se ukazalo na probleme u društvu da se ne bi ni ponovio.

- To će zauvijek ostati bolna mrlja i bolno sjećanje na to što se može dogoditi kada bijes i mržnja prevlada, prije svega u muškarcima - poručio je predsjednik Republike, Zoran Milanović, na obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Prisjetio se i pjesme Jamesa Browna "It's a man's man's world", koja govori o muškom svijetu.

- Ali ne bi bilo ništa bez žene i djevojke. Muškarac radi aute, izmislio je i prosvjetiteljstvo nakon kojeg je izmislio sva moguća ubojna sredstva  i sve posrednike i kanale za ljudsku i mušku agresiju i zato je muška odgovornost ovdje ključna i presudna. Počinje u obitelji, koju država ne može, i ne treba previše kontrolirati, tamo se uče sve lijepe i pogane stvari. I u školi - rekao je dodavši kako iz vlastitog iskustva vidi razlike u odgoju dječaka nekada i sada. 

- Danas se nasilje u školi i oko škole vrlo strogo promatra, analizira i roditelje zove u školu non stop i to je dobro. Nismo baš ostali na mjestu, otišli smo naprijed. Da ćemo biti kao Danska ili Švedska nećemo, niti trebamo, ali u svakom slučaju moramo voditi računa da u ovom muškom svijetu, što je negativna stvar, dječake dok su još mali učimo da se problemi ne rješavaju silom, šakama i da svoj bijes i hormone kanaliziraju na neki drugi, prihvatljiv, plemenit način. Da se ne koriste nasiljem. Neka se ovo više nikad ne ponovi - rekao je Milanović. 

Unatoč dobrom zakonodavnom okviru, istaknula je predsjednica Općinskog građanskog suda u Zagrebu Jadranka Liović Merkaš, i dalje velik broj žena trpe nasilje i nakon više od 20 godina od ove bolne tragedije.

- Simboličnim okupljanjem ispred vrata sudnice u kojoj se dogodila tragedija nastojimo svake godine iznova ukazati na problematiku nasilja nad ženama i poslati jasnu poruku nulte tolerancije na nasilje u bilo kojem obliku. Mi suci svakodnevno svjedočimo raspadima obitelji, ali i uzorcima tih raspada, što su često uz neimaštinu, bolest, nezaposlenost i neriješeni emotivni odnosi, koji se, nažalost, manifestiraju kroz razne oblike nasilja - istaknula je.

Ministar pravosuđa Ivan Malenica poručio je kako se kontinuiranim radom na izmjenama zakonodavnog okvira, ali i podizanjem svijesti o nasilju i borbi protiv nasilja u obitelji, šalje jasna poruka da je nasilje u obitelji i nad ženama neprihvatljivo.

- Svi smo i pojedinačno odgovorni i ne bismo smjeli zatvarati usta, oči i uši na nasilje u obitelji, nad ženama i djecom jer na taj način potičemo zlostavljače - naglasio je Malenica i najavio daljnje kontinuirano jačanje institucionalnog okvira borbe protiv nasilja u obitelji, poticanje prevencije i jačanje službi koje rade na sprečavanju nasilja.

- Ovaj događaj od prije 21 godinu treba nam biti opomena da zaštitimo slabije, žene, djecu i mi ćemo u ovom mandatu raditi na tome - dodao je.

I predsjednik Vrhovnog suda, Đuro Sessa, istaknuo je kako je taj dan urezan u pamćenje svima njima koji su tada bili na sudu. Naglasio je, također, da je nasilje neprihvatljivo.

- Svakodnevno smo izloženi nasilju, od verbalnog, nasilja na cesti, reakcijama ljudi, od nepravde što svi prihvaćamo kao normalno i zato je na sucima da ne pristanu na to. Svaka nepravda je nasilje i suci bi trebali biti prvi koji neće pristati na tu nepravdu i koji će zatomiti u sebi birokratski, hladni pristup i osjećati svaku osobu, koja se nalazi pred njima, kao živo biće - rekao Sessa.

Idi na 24sata

Komentari 16

  • os-lega 22.09.2020.

    .... ali verbalnim nasiljem kao slučajni precjednik može? Nisam još veću svadljivu,zavisnu,drskiju osobu od "slučajnog precjednika" i Trampa vidio,doživio niti čuo!

  • SŠK 22.09.2020.

    I da nekradu i nelažu.

  • intellectus 22.09.2020.

    Ah, kada Sanja počne pričati a ima o čemu. Ćaća mu je novinaru prijetio lopatom, nije ni on ništa bolji.

Komentiraj...
Vidi sve komentare