To je to što me zanima!

Dječaka spržila struja, borba za mjesto u vlaku prema Srbiji

Sukobi među imigrantima u Đevđeliji, na jugu Makedonije, nastavili su se i danas obračunom Sirijaca, Afganistanaca i Iračana kako bi se dokopali mjesta u vlaku
Vidi originalni članak

Sukobi među imigrantima u Đevđeliji, na jugu Makedonije, nastavili su se i danas obračunom Sirijaca, Afganistanaca i Iračana kako bi se dokopali mjesta u vlaku za Beograd, posljednje stanice na putu prema Mađarskoj i EU.

Tek nekoliko policajaca i jedan Kurd s velikom štapom u ruci predstavljaju jedini trag pokušaja da se uspostavi red, javlja reporter Reutersa.

REUTERS/PIXSELL

Peron se pretvorio u buvljak na kojem lokalni Makedonci prodaju piće, cigarete i odjeću. Jedan muškarac je odlučio zaraditi na bijedi imigranata pa im iznajmljuje punjače za mobitele.

- Ovdje sam devet sati i nisam ništa jeo cijeli dan. Sram neka bude ovu zemlju - kazao je Azis Hasun (27) iz Sirije.

REUTERS/PIXSELL

Hasan Ahmad (50) iz Damaska je kazao kako je na prijevoz za sebe i svog sina od 23. kolovoza do danas potrošio 16.000 dolara, a većinu novca je dao krijumčarima i korumpiranim policajcima. Hasan nastavlja svoju mučnu ispovijest, govoreći kako je otet  i mučen u Siriji i da je jedini izlaz bio bijeg.

- Za mene tamo nema života. Ostavio sam ženu kod njene obitelji, a sin je ostavio svoju zaručnicu - rekao je.

REUTERS/PIXSELL

U petak je jedan dječak hospitaliziran nakon što se popeo na elektriični stup kako bi među prvima vidio nadolazeći vlak, ali ga je pritom udarila struja kada je dodirnuo žice.

REUTERS/PIXSELL

Mladi Sirijac Anas Sifrini kazao je kako je osuđen na godinu dana zatvora te da je morao platiti 11.000 eura da bude oslobođen. Njegova potraga za boljim životom traje već 4 mjeseca. Dok je pričao svoju tešku životnu priču novinaru policajac ga je udario pendrekom da se udalji od vlaka, prenosi Reuters u svojoj reportaži.

- Ovo nije ništa. U Grčkoj me policija uhitila i pretukla, a kada sam se požalio njihovom šefu i on me izudarao - kazao je.

- Moja žena i kći žive u Švedskoj. Učinit ću sve da dođem do njih. Ne samo da ću putovati 4 mjeseca, nego i 4 godine ako treba - dodaje Anas.

REUTERS/PIXSELL

Uvođenje izvanrednih vlakova za prijevoz imigranata do Tabanovaca nije riješio problem u Đevđeliji. Na ulicama je mnogo obitelji – trudnica, beba i djece. Danas je prema Srbiji poslije više sati čekanja krenuo još jedan vlak.

Crveni križ procjenjuje da oko 2000 imigranata dnevno pređe iz Grčke u Makedoniju. Mnogi od njih krenuli su prema Mađarskoj, u želji da stignu prije nego se dovrši četiri metra visok zid duž granice sa Srbijom.



Idi na 24sata

Komentari 386

  • cartman 17.08.2015.

    Govore kak traže mir. Neka se onda za isti taj mir izbore u svojoj zemlji kao što se Evropa izborila. Zatvorit granice i vracat ih sve nazad.

  • Konj S Hvataljkama 17.08.2015.

    pustite Kurde,ovi ostali mogu nazad !

  • franjofranjić 17.08.2015.

    nek idu doma od kud su dosli

Komentiraj...
Vidi sve komentare