Dječaka (6) iz Njemačke, kojeg je u Jelsi na Hvaru u nedjelju ugrizla zmija, helikopterom su hitno prevezli u splitsku bolnicu.
Dječak je smješten na Jedinicu intenzivnog liječenja za djecu na Klinici za dječje bolesti. Primio je serum protiv ugriza zmije i sada je stabilno, javlja RTL Danas.
Zmija ga je ugrizla u uvali Pokrivenik, a još se ne zna o kojoj je točno vrsti riječ. Pretpostavlja se da je u pitanju poskok.
Eskadrili transportnih helikoptera u Starom Gradu na Hvaru u nedjelju su uručili priznanje za iznimna postignuća na području hitnog medicinskog prijevoza s otoka Hvara.
Što napraviti kod ugriza otrovnice
Zmije će ugristi jedino ako se osjećaju ugroženo, inače bježe od ljudi. Otrovnice imaju kratko i zdepasto tijelo, dok su one neotrovne duge i tanke. Ranu od ugriza neotrovne zmije treba isprati vodom, namazati antibiotskom kremom i zamotati.
- Prvo i najvažnije pravilo je umiriti se. Na taj način se usporava rad srca i otrov se tijelom širi sporije.
- Najbolje je leći na pod i pustiti da rana krvari jer tako iz nje izlazi i otrov.
- S područja oko rane uklonite odjeću ili nakit jer će tkivo oticati.
- Iako to u filmovima često vidimo, ruka ili noga na kojoj je ugriz ne smije se stezati iznad rane, kao ni isisavati otrov ustima.
- Do dolaska u bolnicu suzdržite se od pijenja bilo kakve tekućine jer će ubrzati širenje otrova.
- Vrlo je važno liječniku doći u roku dva do tri sata.
- S obzirom na to da se mnogi ljudi uspaniče kad ih zmija ugrize i nisu sigurni o kakvoj vrsti se radi, u takvim situacijama najbolje je ponašati se kao da se radi o otrovnici i požuriti liječniku.