Proteklih 12 godina broje djece s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom povećao se za gotovo 15 posto. Stručnjaci tvrde da je zbog toga stanje alarmantno.
Naime, prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2015. godine, 34,9 posto djece u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu.
- Najveći problemi su, kao i svugdje, prebrzi život, ljudi su preopterećeni, a najveći je problem što puno djece ne doručkuje, nego roditelji kupuju putem nešto u pekarnici. Drugo je takozvani ‘screen time’, sjedenje pred televizorom ili računalom, telefoni, i to je vrlo loše kad je više od dva sata dnevno. Veliki je postotak onih koji to prekomjerno koriste. Mi smo deseta zemlja s velikim problemom s prekomjernom tjelesnom težinom u svijetu. Ispred nas su istočne zemlje - rekao je kineziolog Slaven Krtalić.
Dok su istodobno njihove funkcionalne sposobnosti, odnosno sposobnosti njihova dišnog i krvožilnog sustava nazadovale u prosjeku za više od 30 posto. Rezultati su to međunarodnog istraživanja Health Behaviour for Children (HBSC).
- To je već dugo kulturološka pojava u društvu, ali je kod djece i mladih potencirana činjenicom da su im razni ekrani dostupni i primamljivi. Od tableta, pametnih telefona, televizije, prijenosnih kompjutora... Posebno se gleda vrijeme koje provode na igricama. Tu su dječaci aktivniji, a djevojčice su sklonije društvenim mrežama - rekla je dr. Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a. O svemu što govori, kaže, postoje podaci iz istraživanja zdravstvenih ponašanja učenika HBSC-a. Istraživanje uspoređuje situaciju u Hrvatskoj sa stanjem u 45 zemalja i provedeno je 2014.
Dr. Ivana Pavić Šimetin objasnila nam je i nekoliko načina kako smanjiti tjelesnu težinu kod pretile djece.
‘Ne iznajmljujte dvorane, dajte ih djeci za sport’
Dr. Slaven Krtalić, kineziolog
Pokazalo se da djeca na treninge dolaze u 21 sat, a do tada su dvorane iznajmljene rekreacijama i sportskim klubovima što zaista nije u redu, rekao je Slaven Krtalić.
Ovaj kineziolog i voditelj Odsjeka za promicanje tjelesne aktivnosti uvjeren je da taj problem treba riješiti na višim instancama. Smatra da djeca imaju premalo tjelesnog u školi.
- Za zdravstveno obrazovanje smo u 2015. identificirali 120 osnovnih matičnih škola koje nemaju sportsku dvoranu pa ne mogu ni provoditi zimi tjelesni vani. Složili smo skup kinezioloških pomagala u pokretnoj torbi, riječ je o poligonu za tjelesnu aktivnost školske djece. Pomoću njega, pošto je lako prenosiv, mogu se napraviti oko 85 posto propisanih tema određenih nacionalnim kurikulumom unutar škola ili oko škole. U suradnji s Mnistarstvom obrazovanja napravljena je i edukacija za školske timove koji se sastoje od kineziologa škole i dva učitelja razredne nastave. Oni su svi dobili opremu, napravili smo stručne skupove na kojima su dobili edukaciju, obilazimo sad županije u kojima gledamo kako se to provodi. Radili smo i ‘on line’ jednu evaluaciju koja je izvrsno prošla. Kako smo dobili sredstva iz EU fondova, u sljedeće tri godine ćemo svim školama u državi, kojih je više od 1000, dostaviti ova pomagala te osigurati edukaciju i provedbu ovog projekta - pojašnjava dr. sc. Slaven Krtalić, koji je ujedno i jedan od stručnjaka koji je osmislio 10-minutni program vježbanja za učenike koji se provodi na početku nastave i nakon 3. sata.