Početak nove školske godine odgađa se za sedam dana pa će ona, umjesto 2. rujna, početi 9. rujna, naprasno je u srijedu objavio premijer Andrej Plenković. Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs nakon sjednice Vlade u četvrtak je potvrdio da će se tih tjedan dana pomicanja početka nastave kompenzirati ukidanjem trećeg tjedna zimskih praznika u veljači iduće godine. Istaknuo je da su se iz svih županija složili da su osnovni razlog klimatske promjene.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Svi su bili za to pa nije bilo razloga da Vlada i Ministarstvo ne prihvate te promjene - rekao je ministar Fuchs te istaknuo da je važno za Dalmaciju jer dio srednjoškolaca u to vrijeme radi, obavlja praksu ili pomažu kod kuće. Istakno je ministar i da za ovu odluku u fokusu nije bilo produljenje turističke sezone.
Datumi, termini i trajanje pojedinih odmora i početka te završetka nastavne godine kamen su spoticanja u školama i među roditeljima već godinama. Ravnatelji škola slažu se da odluke o školskom kalendaru ne trebaju donositi ad hoc.
- Ja sam i za više praznika, ali kraćih. Nepotrebno je da proljetni odmor oko Uskrsa traje više od deset dana, dovoljno je nekoliko dana od Velikog četvrtka do Velikog ponedjeljka. Dugi praznici dovode do totalnog poremećaja radnog procesa - rekao je za Slobodnu Dalmaciju. Upozorio je i na problem praznicima isprekidanosti drugog polugodišta.
- Bio sam za odgodu početka školske godine za tjedan dana. To će Dalmaciji značiti dosta, olakšanje je to i za djecu i roditelje, a znamo i da dio učenika ljeti radi - rekao je pa dodao da su uvjeti rada u rujnu, ali i u lipnju, u većini škola nemogući.
I učitelj povijesti u OŠ 'Bijaći' u Kaštel Novom slaže se s rasporedom na ovom tragu. Istaknuo je da je na kraju u vezi s pomicanjem početka školske godine presudio premijer, a ne na stotine i tisuće primjedbi nastavnika i učitelja koji godinama u javnoj raspravi. Naglasio je da se pod hitno treba popraviti opremanje i klimatiziranje škola.
- Ruku na srce, uvjeti rada u školama, osobito onima koje rade bez klima-uređaja, nesnosni su i 1. rujna i od početka lipnja. No ništa manji nije problem što školski kalendar nisu donijeli oni koji su ga trebali donijeti, što nitko godinama ne sluša učitelje, struku, javnost, i što službe u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih odluku o školskom kalendaru godinama donose po copy-paste principu, uz neznatne modifikacije - prozvao je Troskot.