Samo stotinjak metara od naših domova je azbestni otpad. To traje već više od trideset godina, upozorava Vinko Surina iz Matulja. Naime, Slovenci imaju odlagalište opasnog otpada uz samu granicu s Hrvatskom.
Hrvatske vlasti ništa ne čine da problem riješe, pa je Vladu na odgovornost nedavno pozvala i saborska zastupnica Romana Jerković (SDP).
- Kako je moguće da Slovenija odlaže otpad stotinjak metara od hrvatskih kuća - pitala je Jerković.
Zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza odgovorio joj je da to ministarstvo može postupati samo po prijavi te da će tražiti objašnjenje slovenske strane. U slovenskoj općini Ilirska Bistrica nalazi se više od dvije tisuće tona azbesta. Problem sa slovenskim otpadom muči stanovnike mjesta Rupa, Pasjak, Šapjane i Lipa već desetljećima. Iz općine Ilirska Bistrica kamioni su tik uz granicu navažali otpad bez ikakvih dopuštenja vlasti. Još za bivše Jugoslavije tadašnje općine Opatija i Ilirska Bistrica o toj su temi imale nekoliko sastanaka. Nastankom dviju država pitanje je zamrlo, a otpad se gomilao.
- Velik problem s otrovnim otpadom nastajao bi ljeti, jer bi svako malo na smeću buknuo požar, dim bi se širio i na jednu i na drugu stranu granice. Osim vatre, dima i neugodnih mirisa koji su bili najviše izraženi tijekom južine, smetlište se nalazi na kraškom terenu. Mnoge podzemne vode ulijevaju se u Kvarnerski zaljev - opisuje Surina.
Konačno je 2012. općina Ilirska Bistrica dobila ultimatum iz nadležnog ministarstva Slovenije da mora prestati s odvozom smeća na divlji deponij te da moraju sanirati tu lokaciju. Već godinu dana smeće se ne odlaže na taj prostor, no nitko sa sigurnošću ne zna u kojoj je fazi sanacija. Mještani hrvatskih pograničnih mjesta znaju da je Ilirska Bistrica jedna od najsiromašnijih slovenskih općina te nagađaju kako nemaju novca za sanaciju.