To je to što me zanima!

Đikićevih 10 mjera za jesen: Uz ovo ćemo osigurati zdravlje, ali i potaknuti naše gospodarstvo

Najvažnije je da ne plašimo i zbunjujemo javnost toplo hladnim vijestima, nego treba informirati građane o točnim podacima, te biti odgovoran za donesene odluke, poručio je Ivan Đikić
Vidi originalni članak

Kako se uspješno pripremiti za nove izazove na jesen posebno u svjetlu neočekivano visokih brojeva proširenosti virusa tijekom zadnja dva tjedna u Hrvatskoj. Zašto je došlo do velikog povećanja broja zaraženih i umrlih tijekom ljeta, te možemo li nešto naučiti iz toga? Imamo li dovoljno znanja i iskustva kontrolirati pandemiju do pronalaska cjepiva, pita se znanstvenik Ivan Đikić u svojoj objavi na LinkedInu u kojoj je objavio i svojih 10 savjeta koje bi trebali slijediti ove jeseni, ako želimo normalno školovanje, rad, turizam i gospodarstvo. 

- Prošli tjedan sam istaknuo da je situacija u Hrvatskoj ozbiljna jer imamo vrlo visoki prosjek zaraženih virusom i metastabilna jer može krenuti u oba smjera: nekontroliranog širenja s dugotrajnim posljedicama duboko u jesen ili možemo pravilnim ponašanjem i odgovornošću osigurati zdravlje, školovanje i gospodarstvo na jesen i zimu. Najvažnije je da ne plašimo i zbunjujemo javnost toplo hladnim vijestima, nego treba informirati građane o točnim podacima, te biti odgovoran za donesene odluke - poručuje Đikić.

PREMALO TESTIRAMO Previše je šaranja: Kad politika vodi igru, zabijamo autogolove

- Mišljenja sam da ukoliko se budemo na vrijeme pripremili i dosljedno pridržavali ovih bazičnih mjera moći ćemo osigurati zdravlje, zaštititi socijalno ugrožene, potaknuti gospodarstvo, održati turizam i omogućiti neometano školovanje tijekom jeseni i zime:- Mišljenja sam da ukoliko se budemo na vrijeme pripremili i dosljedno pridržavali ovih bazičnih mjera moći ćemo osigurati zdravlje, zaštititi socijalno ugrožene, potaknuti gospodarstvo, održati turizam i omogućiti neometano školovanje tijekom jeseni i zime - objavio je Đikić uz članak u kojem svaku od ovih mjera i detaljno raščlanjuje.

POD PRITISKOM KORONE Kaos s testovima: Rezultati kasne, pa propadaju operacije i poslovi, liječnici padaju s nogu

1. Donositi odluke na temelju točnih znanstvenih podataka, koji moraju biti kritično evaluirani.

2. Testirati više, brže. efikasnije i točnije te ciljano testirati definirane grupacije. Brža testiranja su važna za liječnike primarne prakse zbog diferencijalne dijagnoze s drugim respiratornim bolestima.

3. Donositi epidemiološke mjere na temelju transparentnih informacija te biti odgovorni za njihovu primjenu. Dati veće ovlasti i odgovornost regionalnim centrima javnog zdravstva.

4. Pripremiti i bolje povezati zdravstveni sustav - od liječničkih ordinacija, centara za testiranje do bolnica.

5. Povećati brigu o oboljelima (od tumora i drugih bolesti) unutar bolničkog sustava, te osigurati njihovu pravovremenu dijagnostiku i terapiju.

6. Uvesti pravilni program cijepljenja protiv gripe među zdravstvenim radnicima, rizičnim populacijama i drugim građanima.

7. Osigurati sigurno školovanje djece i studenata pravovremenim pripremama i preventivnim mjerama. Neophodno je uključivanje raznih struka u odluke o programu školovanja uključujući i roditelje. Pripremljenost programa koji se sada provode u školama u Njemačkoj su dobar putokaz.

8. Unaprijediti javnu komunikaciju Stožera. Jasno, iskreno i konzistentno komuniciranje odluka prema javnosti.

9. Potrebna je javna i činjenična kritičnost prema odlukama Stožera, te njihovo prihvaćanje odgovornosti zbog mogućih propusta i grešaka. Za političare, kao i za znanstvenike, treba vrijediti da su kritika i samokritika vrline, a ne slabosti.

10. Obrazovanje i motivacija građana da se pridržavaju mjera: održavanje distance, nošenje maski prema preporukama, osobna higijena, prijava prvih simptoma, pravovremeno testiranje, dodatna briga o bližima posebno o rizičnoj populaciji",
Idi na 24sata

Komentari 146

  • Rarog 28.08.2020.

    Ma koji ridikuli u službi slobodnih zidara u pm.

  • totalnoodvaljen 28.08.2020.

    Đikić , jel to onaj nadrilječnik što je izmislio lijek za rak, pa kad su ga pitali da dokaže, onda se počeo vaditi na to da to još nije patentirano i bla bla ,, nemože ništa otkriti još bla bla - a odonda prošlo 12 godina. Neki dugi patentni rok..

  • tomo100brt 27.08.2020.

    Svi koji pišete protiv Đikića, a nemate pojma što on govori. Uvijek broji isto: o točnom pravovremenom izvještavanju javnosti, pravovremenim adekvatnim mjerama, povjerenju građana, ne uplitanju politike u znanost i medicinu... Što je naš stožer napravio? Sve suprotno. Nadalje, prvi je upozorio na prerano otvaranje granica i još važnije na prebrzo popuštanje mjera. Predvidio je ovu situaciju krajem ljeta još krajem 5. mjeseca. To je i naš stožer trebao predvidjeti jer to je posao stožera. Sve što je sad rekao je rekao u najboljoj namjeri da nas spasi. Nije ga Njemačka stavila da bude član nacionalnog stožera jer priča gluposti kako vi govorite. Ugledan je znanstvenik koji se bavi molekularnom biologijom i tumorima, u zadnje vrijeme i virusima. Da naš stožer bar posluša dio onoga što on kaže bila bi bolja situacija. A vi svi ovdje bi trebali biti ponosni na njega jer svijet ima koristi od njega. Ono što je on postigao u Njemačkoj, u Hrvatskoj nikad ne bi postigao jer je u nas takva politika. Potjeraj sve koji imaju znanje iz države. Zato svi naši vrhunski znanstvenici uspjehe bilježe izvan Hrvatske.

Komentiraj...
Vidi sve komentare