To je to što me zanima!

DHMZ objasnio fenomen koji je poharao Španjolsku: 'Hladna kaplja' donijela je razornu oluju

'Hladna kaplja' često je povezana s intenzivnim nevremenom koje za posljedicu ima obilnu kišu jer vrlo povoljno utječe na nastanak visokih grmljavinskih oblaka kumulonimbusa, kažu nam iz DHMZ-a
Vidi originalni članak

U posljednja 24 sata na području Valencije palo je 447 litara kiše po četvornome metru što je iznos jednak onom koji padne u cijeloj godini. U toj pokrajini takvo nešto nije zabilježeno od 1966., kad je palo 520 litara po četvornome metru.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Jorge Olcina, predsjednik Udruge španjolskih geografa, kaže da je upozorenje na nevrijeme trebalo biti izdano još u ponedjeljak, a ne u utorak. On uzrok nevremena objašnjava snažnim zagrijavanjem Sredozemnog mora.

- Visoka temperatura mora prenosi toplinu među oblake, gdje se pod utjecajem nakupljene energije stvara snažna oluja. Zbog toga pljušti kiša - kaže.

NEVJEROJATNO GALERIJA Apokaliptične scene iz Španjolske: Općina izgleda kao da je kroz nju prošao tornado!

Temperatura mora ispred Valencije iznosi 24 stupnja, a ovaj klimatolog upozorava da svaka temperatura iznad 20 stupnjeva predstavlja opasnost. Tvrdi da je zagrijavanje mora rezultat klimatskih promjena, uzrokovanih pretjeranim ispuštanjem ugljičnog dioksida (CO2). Količina ispuštenog CO2 bila je rekordna 2023.

- Ovako jako zagrijavanje mora s posljedičnim snažnim olujama može se usporediti s tropskim uraganima - kaže Olcina.

Naime, fenomen koji na tom području izaziva ovakvo katastrofalno nevrijeme zove se "hladna kaplja". Kako su nam pojasnili iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), ona nastaje pri formiranju ciklone u višim slojevima atmosfere unutar koje je razmjerno debeo sloj hladnog zraka.

- Ona nije neobična pojava te nužno ne mora uzrokovati opasne i ekstremne vremenske uvjete. Međutim, 'hladna kaplja' na španjolskoj mediteranskoj obali u jesenskim mjesecima (španjolski: gota fría) često je povezana s intenzivnim nevremenom koje za posljedicu ima obilnu kišu jer vrlo povoljno utječe na nastanak visokih grmljavinskih oblaka kumulonimbusa - pišu iz DHMZ-a.

Zbog položaja te visinske ciklone, odnosno "hladne kaplje", na pogođeno područje konstantno je dolazio vlažan i vrlo nestabilan zrak. To je, pišu, rezultiralo velikom konvektivnom raspoloživom potencijalnom energijom.

POPLAVE U ŠPANJOLSKOJ VIDEO Nevjerojatne scene iz Valencije: Auti plivaju ulicama!

- I smicanje vjetra (promjena smjera i brzine vjetra s visinom) bilo je veliko, što je omogućilo organiziranje nastalih grmljavinskih oblaka u veći grmljavinski sustav, koji je bio kvazistacionaran, odnosno grmljavinski oblaci stalno su se obnavljali na gotovo istom području, zbog čega su pale obilne oborine. Posljedica su bile bujične i urbane poplave - pišu u DHMZ-u. 

Idi na 24sata

Komentari 15

  • budalenko1 30.10.2024.

    Poravnat Rusiju i Putina sa zemljom i bit ce velik pad co2

  • lukicluka11 30.10.2024.

    Širom svijeta se plača danak klimatskim promjenama i to najtežom kaznom smrću, a sve to je prouzročio čovjek.

  • nenad108 30.10.2024.

    Znači , i 1966. je također bilo više CO2 od normalnog u atmosferi? I to , po toj logici, CO2 je bilo više nego sada, ako je palo više litara po metru

Komentiraj...
Vidi sve komentare