To je to što me zanima!

DHMZ je objavio: Dostupni podaci s mreže meteorološko-oceanografskih plutača

Glavni ravnatelj DHMZ-a, dr. Ivan Güttler, istaknuo je kako je ova mreža dio strukturnog projekta METMONIC, koji ima za cilj modernizaciju meteorološke infrastrukture Hrvatske
Vidi originalni članak

U povodu Dana pomorstva, DHMZ je u petak objavio da su podaci s meteorološko-oceanografskih plutača dostupni na službenoj web stranici, pružajući precizne informacije o moru i atmosferi te unapređujući sigurnost plovidbe, prilagodbu klimatskim promjenama i zaštitu Jadrana. 
Pet meteorološko-oceanografskih plutača sidreno je u teritorijalnim vodama Hrvatske u Jadranu tijekom ljeta 2022., čime je uspostavljen jedinstven sustav u svijetu koji u realnom vremenu dostavlja 18 različitih vrsta mjerenja, priopćili su iz Držanog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).

Glavni ravnatelj DHMZ-a, dr. Ivan Güttler, istaknuo je kako je ova mreža dio strukturnog projekta METMONIC, koji ima za cilj modernizaciju meteorološke infrastrukture Hrvatske.

"Naša mreža trenutno je najmoderniji sustav mjerenja na cijelom Jadranu, a podaci koje plutače prikupljaju ne samo da povećavaju sigurnost plovidbe, nego su i od ključne važnosti za precizne prognoze, prilagodbu klimatskim promjenama, akcije traganja i spašavanja te zaštitu Jadrana", izjavio je Güttler. Vrijednost meteorološko-oceanografskih plutača s opremom iznosi 2,41 milijuna eura.

Podaci mjerenja obuhvaćaju ključne meteorološke i oceanografske parametre, poput temperature i vlažnosti zraka, brzine i smjera vjetra, atmosferskog tlaka, visine i smjera valova, temperature mora, saliniteta, otopljenog kisika, zamućenosti vode i koncentracije klorofila.

Pročelnica Područnog meteorološkog ureda Split Lidija Fuštar naglasila je važnost podataka za sigurnost na moru, posebno istaknuvši mjerenja horizontalne vidljivosti i valova.

"Unaprijeđena obrada podataka o maksimalnim valovima omogućuje preciznija pomorska upozorenja i prognoze, dok je jedinstveno mjerenje vidljivosti na Jadranu ključno za upozorenja na maglu, jednu od najvećih opasnosti za pomorce", rekla je.

Podaci mjerenja dostupni i putem AIS sustava brodovima u blizini plutača

Podaci mjerenja prvi put u Hrvatskoj postaju dostupni i putem AIS sustava brodovima u blizini plutača, uz dodatnu sigurnost osiguranu svjetlosnom signalizacijom i radarskim reflektorima.

"Podaci se prikupljaju u sekundnim intervalima, obrađuju svakih 10 do 30 minuta i odašilju u realnom vremenu putem GSM-a i satelitskih sustava, što značajno povećava njihovu upotrebljivost u pomorskom prometu i meteorološkim službama", objasnila je voditeljica Regionalnog centra za Jadran DHMZ-a Dijana Klarić.

Projekt METMONIC financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a njegova ukupna vrijednost iznosi 45,25 milijuna eura. Cilj projekta je modernizacija meteorološke infrastrukture Hrvatske kroz uspostavljanje 410 mjernih postaja za potpunu pokrivenost teritorija.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare