Možemo li mi to? I ako možemo, kako? Imamo li dovoljno vojnika, kakva nam je popuna profesionalnih vojnika, imamo li dovoljno dočasnika i gdje će ti ljudi otići kada dođu ročnici na nekoliko mjeseci da se osposobe, upitao je predsjednik Zoran Milanović kada je iznio svoj stav o povratku obveznog vojnog roka, šesnaest godina nakon ukidanja. Čini se kako su Oružane snage i Ministarstvo pripremili dva modela obuke - od dva i od tri mjeseca, te su spremni za provođenje temeljnog vojnog osposobljavanja.
Model od dva mjeseca bi preslikao dragovoljno vojno osposobljavanje koje trenutno traje dva mjeseca, odnosno osam tjedana. Način na koji će se provoditi i kada bit će odluka na političkim razinama, Vladi i Saboru, piše Večernji. Modele će uskoro predstaviti Vladi RH i predsjedniku.
Poziv za obvezni vojni rok dobit će godišnje nekoliko tisuća mladih koji bi u dva odnosno tri mjeseca trebali naučiti osnove. Odredit će se nulta generacija od koje će se pozivati na temeljno vojno osposobljavanje, a ostali će se moći dragovoljno prijaviti. Dragovoljno vojno služenje će se integrirati u obavezno vojno osposobljavanje - tko bude htio, moći će se prijaviti.
- Nosit će se grablje i motika, recimo, vreće kada se budu stavljali nasipi od mogućih poplava, nosit će se neke druge stvari - oružje neće morati nositi, ali će svoju dužnost i obvezu prema državi morati odraditi - objasnio je Anušić ranije za HRT.
Civilni rok definirat će se zajedno s MUP-om, Civilnom zaštitom te lokalnom i regionalnom samoupravom. Kroz povlastice će poticati služenje vojnog osposobljavanja, a civilno služenje trajat će dulje u odnosu na vojno. Sve će biti, ističe se, unutar ustavnih okvira jer priziv savjesti je ustavna kategorija.