To je to što me zanima!

Detalji dramatičnog spašavanja Hrvatice u BiH: Akcija je trajala 12 sati, spašavalo ju je 100 ljudi

Hrvatica je 12 sati visjela s litice visoke 400 metara kod Mostara. Pokušali su joj priću helikopterom čak dvadeset puta, ali nisu uspjeli. Do nje su prvi došli pripadnici GSS-a Mostar. Prebačena je u bolnicu
Vidi originalni članak

Spašena je Hrvatica koja je satima visjela sa stijene na planini Velež kod Mostara. Kako piše Avaz, radi se o 62-godišnjoj planinarki koja se nalazi na odjelu kirurgije u kantonalnoj bolnici 'Dr. Safet Mujić' i izvan je životne opasnosti.

- Ima ozljede prsnog koša, bez gubitka krvi - potvrđeno je Avazu.

Pogledajte video: Bila je na litici visokoj 400 metara

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Visjela satima sa stijene

U velikoj akciji spašavanja sudjelovao je GSS Bosne i Hercegovine, savez gorskih službi spašavanja koji okuplja sve spasilačke službe i klubove, nevladine i neprofitabilne organizacije koje se bave spašavanjem u nepristupačnim područjima na kopnu, pod zemljom, na vodi i pod vodom u BiH.

Podsjetimo, Hrvatici koja je pothlađena satima visjela sa stijene pokušali su prići helikopterom, ali ni nakon 20 naleta helikopter nije mogao blizu. Angažirali su GSS Mostar čiji su članovi uspješno došli do nje.

POGLEDAJTE VIDEO: HRVATICA VISI SA STIJENE U MOSTARU

'Bila je s grupom planinara i nekako je pala'

Prebačena je u bolnicu.

Kontaktirali smo GSS BiH kako bi nam otkrili detalje velike akcije.

- Žena je bila s grupom planinara i nekako je pala. Akcija spašavanja trajala je 12 sati. Na prvi poziv odmah su izašle najbliže stanice i helikopter koji joj nije mogao prići na početku. Nekako smo uspjeli doći do nje oko 1.15 sati o prebačena je u bolnicu Mostar - rekli su nam iz GGS-a BiH i dodali:

- Žena ima nekoliko hematoma i ozljede prsnog koša. Na kraju je sve dobro završilo. U spašavanju je sudjelovalo 11 stanica i 60 ljudi, FGSS je izašao s tri stanice i još je bilo službenica civilne zaštite, ukupno je stotinjak ljudi sudjelovalo u akciji.

Iz GSS-a Mostar, potvrđeno je za 24 sata kako ozlijeđena Hrvata nije bila u životnoj opasnosti, ali da je i imala ozbiljne ozlijede. 

"Budući da je nismo mogli spasiti helikopterima jer se oni nisu mogli približiti točnoj lokaciji na stijeni,  morali smo je spašavati 'pješke'", rekao je Nedim Kevelj za 24sata. 

GSS Mostar uputio je zahtjev Oružanim snagama BiH za angažmanom njihovog helikoptera na koji nitko nije reagirao, a potom se u akciju spašavanja uključio helikopter Republike Srpske, međutim, zbog specifičnog terena i stijene, taj helikopter je nije mogao spasiti. 

Spasili je GSS-ovci i helikopter EUFOR-a 

"Zato je na koncu intervenirao helikopter EUFOR-a koji inače jedini u BiH radi noćne letove. Akcija je trajala nekoliko sati i pravili smo klasična sidrišta za stijene kao i inače kada spašavamo ljude s ovakvih visina. Žena je 'visila' na nekih 200 metara nadmorske visine", objašnjava Kevelj. 

Bruno Grgić iz HPD-a Prenj, pak, naglašava kako je problem ferate na Veležu što se do ozlijeđenog i unesrećenog može doći tek kroz tri sata što ponekad znači isuviše puno izgubljenog vremena kako bi se nekome spasio život. 

"Teren je takav da nam treba jako dugo vremena da 'uspostavimo' vezu s kopnom kako bismo nekog spasili", rekao je Grgić za 24sata.hr.  

 

Idi na 24sata

Komentari 66

  • liliZG2.0 29.05.2023.

    a kakvi su to planinari bili, hodači ili penjači po stijenama? ako su bili hodači , onda je nevjerojatno da se uspjela zaustaviti na praktično okomitoj stijeni. jer meni po ovoj slici izgleda kao da je vezana štrikom,... premalo podataka za suvisliji komentar... osim , imala je puno sreće

  • AnarhosindikaIist 29.05.2023.

    Mala nadopuna... Dakle, radi se o planinarskoj stazi (zapravo penjački smjer) koja je uređena i osigurana sajlom (kao gelender), a dijelovi su opremljeni ljestvama, gazištima.. Penjač (pravi penjači bi rekli: 'turist') opremljen je pojasom-sjedištem, nešto, slično padobranskom. Od pojasa idu dva kraća komada užeta koji završavaju karabinerom. Ovi karabineri se kače za sajlu radi osiguranja u slučaju pada pa penjač ostane visjeti na sajli. Penjač ih stalno pomiče po sajli ili vuče za sobom, a u svakom trenutku mora biti ukopčan bar jedan od ta dva karabinera. Ta sajla je mjestimično dosta labava pa u slučaju pada penjač može propasti i do 10-ak m uključujući i istezanje ovog užeta koje ide od pojasa. Žena se očito okliznula i pala te zaradila ozljede udarajući o stijenu dok je padala. Ne znam koliko je propala, a ostala je visjeti na sajli, svome užetu i pojasu... koje nije baš ugodno na duže vrijeme, jer otežava cirkulaciju krvi, a ovdje je to trajalo 12 sati... uz pothlađivanje, šok i ozljede. Sve je dobro završilo!

  • 03041 29.05.2023.

    Hvala Dodiku što su njegovi s helikopterom barem pokušali spasiti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare