Četvero djece iz starosjedilačke zajednice u Kolumbiji pronađeno je živo na jugu zemlje nakon više od pet tjedana što se zrakoplov kojim su putovali srušio u gustu džunglu, rekao je u petak kolumbijski predsjednik Gustavo Petro.
Djecu je spasila vojska u blizini granice između kolumbijskih provincija Caqueta i Guaviare, blizu mjesta gdje se mali zrakoplov srušio.
POGLEDAJTE VIDEO
"Radost za cijelu zemlju! Četvero djece koja su nestala.. izgubljena... u kolumbijskoj džungli pojavila su se živa", poručio je Petro putem Twittera.
Mali zrakoplov Cessna 206 prevozio je sedam ljudi na ruti između Araracuare, u pokrajini Amazonas, i San Jose del Guaviarea, grada u pokrajini Guaviare, ali je u ranim jutarnjim satima 1. svibnja prijavio alarm zbog kvara motora.
Tri odrasle osobe, uključujući pilota, poginule su od posljedica pada, a njihova su tijela pronađena u zrakoplovu. Četvero djece u dobi od 13, 9 i 4 godine, kao i 11-mjesečna beba, preživjeli su pad.
Prve informacije od vlasti za civilno zrakoplovstvo, koje su koordinirale spasilačke napore, sugeriraju da su djeca pobjegla iz aviona i krenula u prašumu potražiti pomoć.
Spasilačke ekipe su uz potporu pasa tragača prethodno pronašli odbačeno voće, koje su djeca navodno jela, te improvizirana skloništa napravljena od vegetacije iz džungle.
POGLEDAJTE VIDEO
U operacijama spašavanja sudjelovali su zrakoplovi i helikopteri kolumbijske vojske i zrakoplovstva.
Djeca su preživjela zahvaljujući hrani iz seta za preživljavanje kojeg su pronašli u olupini zrakoplova. Djeca su pronađena jako iscrpljena i prekrivena ugrizima insekata. Preživjeli su preko 40 dana smai u prirodi nakon pada zrakoplova, a u tome su im pomogle vještine koje ih je naučile baka i majka - piše Guardian.
- Nevjerojatno! Preživjeli su životinjske predatore, naoružane bande pljačkaša, olujna nevremena. Ovo je slavlje za cijelu državu - rekao je kolumbijski predsjednik Gustavo Petro.
Četvero braće i sestara, dio su Huitoto domorodačke zajednice. Premda iscrpljeni i gladni, nitko od djece nije pronađen u ozbiljnom i teškom medicinskom stanju. Čak ni najmlađe dijete, koje je u džungli proslavilo svoj prvi rođendan. Djecu su prevezli u grad San Jose de Guaviare kako bi im pružili potrebnu zdravstvenu i psihološku pomoć.