Saborski zastupnici su s 81 glasom za te 25 protiv izglasali rebalans proračuna . Niti jedan od ukupno deset amandmana nije usvojen, a ticali su se rezova u ministarstvima branitelja, uprave i kulture. Većinom je bila riječ o amandmanima HDZ-a.
Josip Đakić (HDZ) tražio je 23,6 milijuna kuna više za Ministarstvo branitelja i to za programe stambenog zbrinjavanja invalida Domovinskog rata, zapošljavanja hrvatskih branitelja te nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoći sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata. Predložio je da se smanje novci za vladine naknade zaslužnim osobama, Uredu bivšeg predsjednika Stipe Mesića i Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva.
Međutim, amandman nije prošao, kao što nije prošao ni njegov zahtjev da se 3,5 milijuna kuna više da za sufinanciranje udžbenika za učenike osnovnih i srednjih škola.
HDZ se nije uspio izboriti ni za dodatne novce za Ministarstvo kulture odnosno za program poticanja ulaganja u proizvodnju audiovizualnih djela te za programe Hrvatskog audiovizualnog centra.
- Vi dobro znate da su u pregovorima već sad vrlo značajni projekti. Već danas na jednoj od naslovnica dnevnog tiska imate upozorenje da postoji mogućnost da snimanje serije 'Igre prijestolja' ode u drugu zemlju, a podsjećamo isto tako da ova mjera postoji u svim zemljama koje direktno konkuriraju Hrvatskoj na privlačenju te vrste investicija - rekao je Jasen Mesić . Međutim, većina zastupnika nije podržala njegov prijedlog, baš kao ni prijedlog njegove stranačke kolegice Sunčane Glavak da više novca da za sredstva za zaposlene Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.
Nije podržan ni amandman manjinskog zastupnika Veljka Kajtazija da se više novca osigura za zapošljavanje Roma.
SDSS i Mirela Holy u odvojenim su amandmanima tražili 1,3 milijuna kuna za povjerenicu za informiranje.
- Nažalost u ovome trenutku Vlada neće prihvatiti taj amandman - kazao je ministar Arsen Bauk.
Milorad Pupovac (SDSS ) upozorio je kako je riječ o iznimno važnom institutu za funkcioniranje naših institucija.
- Osam tisuća javnih tijela, tijela javne vlasti koje bi Povjerenica za informiranje u skladu sa zakonom trebala nadzirati i po potrebi izricati sankcije s ovoliko ljudi koliko ovog trenutka ima, s ovim kapacitetima koje ovog trenutka ima je naprosto iluzija - rekao je Pupovac. No, amandman nije prošao.
Sabor je, među ostalim, izglasao i izmjene Zakona o potrošačima, Zakona o doprinosima te Zakona o igrama na sreću.
Što se tiče Zakona o igrama na sreću, Sabor je usvojio Vladin amandman. Naime, iako je Vlada ranije najavila da će se oporezivati svi dobici od igara na sreću pa i one od jedne kune, od toga se odustalo. Poreza će biti oslobođeni dobici do 750 kuna. Porezom od 10 posto oporezivat će se dobici od 750 do 10.000 kuna , 15 posto država će uzimati na svaki dobitak od 10.000 do 30.000 kuna , sa 20 posto na dobitke u iznosu od 30.000 do 500.000 kuna , dok će se dobici veći od 500.000 kuna oporezivati sa 30 posto .
Ivana Milas Klarić nova je pravobraniteljica za djecu
. Saborski
zastupnici jučer su raspravili razrješenje Mile Jelavić te imenovanje nove
pravobraniteljice. Milas Klarić danas je pred Hrvatskim saborom prisegnula da će
svoju dužnost obavljati pravično, časno, savjesno u najboljem interesu djece.
Mili Jelavić mandat istječe 31. ožujka.
Linić: Ne moramo ići na prevelike rezove
Ministar financija Slavko Linić u Saboru progovorio je o pregovorima s Europskom komisijom , a potvrdio je da se pregovara o promjeni preporučenog plana rezanja proračunskog deficita.
- Kad promatramo koji su bili postavljeni ciljevi, preporuka je bila 2,3 posto ove godine i 1 posto u 2015. Sadašnje projekcije, koje se više-manje pripremaju za plan konvergencije, pokazuju da će biti ovdje 1,9 posto, možda i više, to ćemo utvrđivati s Komisijom, a nešto više od 1 posto 2015. i 2016. To je ta fleksibilnost. Pokušavamo u tri godine postići ciljeve koje je preporučila EK , uz ravnomjerniju raspodjelu, što znači da ne moramo ići na prevelike rezove, jer onda ugrožavamo gospodarski rast , a opet da prihodi budu realni - izjavio je.
Linić je rekao da je o tome premijer Zoran Milanović razgovarao s europskim povjerenikom za ekonomske i monetarne poslove Ollijem Rehnom.
- To su neprekidni sastanci i razgovori, ali pred nama su još i dokumenti. Jedno su programi, ali pravi dokument koji se sada završava i koji će Vlada uputiti su programi reformi i plan konvergencije, koji će vrlo jasno govoriti o brojkama, koje moramo još utvrditi s EK - izjavio je.
Ništa od glasovanja o Zakonu o izboru članova za EP
Saborski zastupnici u petak nisu glasovali o Zakonu o izboru članova u Europski parlament . To je uočio laburist Dragutin Lesar.
- Danas smo na stol dobili i dva Vladina amandmana na taj prijedlog. U toku rasprave i procedure bila su i naša dva amandmana na taj isti zakon. Predsjednik Hrvatske je raspisao i izbore za Europski parlament. Odluka će se danas objaviti u Narodnim novinama, što znači da stupa na snagu, a tog zakona nema na glasovanju - primijetio je Lesar te predsjednika Josipa Leku upitao u čemu je problem.
- To jesu nove okolnosti koje su i odlučile da danas ne glasujemo o tome pa ćemo sve te nove okolnosti uzeti u obzir i obavijestiti vas - rekao je Leko, a Lesar ga je prekinuo upitavši znači li to da je zakon povučen iz procedure.
- Ne znači još ništa nego vam kažem da ćemo uzeti u obzir sve nove okolnosti koje ste i sami naveli - odgovorio mu je Leko.
Lesar je inzistirao na tome da dobije konkretniji odgovor.
- Pa nećemo valjda mijenjati zakon u toku kampanje? - pitao je, a Leko mu odgovorio.
- Pa nećemo. Nadam se da nećemo, ali ja vam kažem što je razlog. Sve je u redu - završio je Leko.