Štambukov ste crtež mogli odmah prepoznati, gdje god da ste ga vidjeli, a vidjeti ste ga mogli u bilo kojem dijelu svijeta, od Pariza do Tel Aviva, u najuglednijim listovima...
Štambukove su karikature, naime, praznik veselja. Na njima uvijek vidimo nekog muškarca koji trči za nekom ženom, neku ženu koja trči za nekim muškarcem, oboje koje - u komičnom okviru - dohvaćaju kakvu čašu, bocu ili komad dobrog sira. Jednu je izložbu nazvao “U se, na se i poda se” - a mogao je pod tim imenom prirediti mnoge. Nema tu morbidnosti, mraka, melankolije. U Štambukovu univerzumu nema čekanja druge šanse niti kajanja - osim za propuštenim prilikama. Poput Napoleona, koji kaže da se kaje samo zbog onih ratova koje nije počeo, Štambuk je kao pokajnik zamisliv samo nad onim užicima koje nije iskušao. Žene, vino, hrana, ne nužno uvijek tim redom, to je on. Kao rođeni Dalmatinac, Mediteranac, Štambuk je - tako se šalio - rođen umoran, pa je inspiraciju za svoje najbolje ideje tražio u krevetu. Vjerovao je da se Europa dijeli na nacije koji piju vino i one koje piju pivo. Čak je i svoj život ispričao kao koncept za jednu sasvim štambukovsku karikaturu - opisujući odlazak u Francusku 1963. godine, rekao je da je bio “prvi seksualni emigrant s područja bivše Jugoslavije”. Otišao je, naime, jer se zaljubio u Francuskinju - a karikaturom se počeo baviti jer nije znao jezik. Sva sreća!
- Godinu dana nakon što sam se počeo baviti karikaturom, 1968., u Francuskoj sam proglašen najduhovitijim karikaturistom - rekao je u intervjuu za Nacional.
- Bila je to nagrada lista France Dimanche i sindikata pariškog tiska, pa sam automatski dobio angažman u listu France Dimanche. Međutim, tamo su htjeli da radim karikaturu s riječima. Nisam bio tome vičan, a kako konkurencija postoji, dobio sam ponudu iz čuvenog tabloida Ici Paris, koji se tiskao u 1,2 milijuna primjeraka. Prihvatio sam i počeo raditi seksi karikature, jer sam imao smisao za takav način izražavanja, što je postalo vrlo popularno. Sklopio sam ugovor i s agencijom iz Ženeve te su oni jedno vrijeme distribuirali moje crteže po Europi...
Mase su mladih u Jugoslaviji, čitajući Start, odrastale na Štambukovim karikaturama. One su imale golemo emancipatorsko značenje jer su područje erosa prikazivale izvan tabua, kao sferu užitka, veselja i sreće, nešto od čega ne smijemo zazirati. U Štambukovu erotskom podzemlju nema mjesta traumi.
Davor Štambuk rođen je 29. prosinca 1934. u Splitu. Od 1957. počinje raditi kao novinar Narodnog sporta, pa Arene, a 1963. odlazi, kao “prvi seksualni emigrant”, u Pariz. Godine 1968. počinje crtati za Paris Dimanche i dobiva nagradu Grand prix Bellus, a potom je prešao u Ici Paris (tog lista sjećamo se iz filma “Praznik u Rimu”), za koji radi do umirovljenja 1999.
Objavio je knjige karikatura “Sex Made Man” te “Sex &...”, zatim “Summertime”, “In Vino Veritas”, “Split Tease”. Godine 2007. odlikovan je Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića.
Davor Štambuk bio je vječno nasmiješen, radostan čovjek, bonkulović koji je svoju radost života nesebično dijelio sa svijetom, a on mu za to danas kaže: “Hvala, maestro!”.
Štambuk je preminuo u srijedu u Zagrebu u 84. godini. Posljednji ispraćaj u Zagrebu bit će u petak u 10 sati na zagrebačkom groblju Mirogoj, a ispraćaj i pogreb u Splitu bit će u subotu.