Također će održavati besplatne radionice.
Zeleni inkubator je nastao s ciljem promicanja održivog razvoja te svih aspekata zelenih inovacija i novih tehnologija u suvremenoj proizvodnji hrane. Bavit će se ekološkim uzgojem hrane korištenjem modernih tehnologija sa ciljem očuvanja okoliša i organizirati brojne edukativne i interaktivne radionice koje smo osmislili, kaže Juričan.
Rekao je da također pripremaju zanimljive novitete iz područja agronomije, koji se odnose na proizvodnju kukaca za hranu. U planu su i radionice za djecu o očuvanju korisnih organizama poput pčela, bumbara, leptira i gujavica.
Radionice na vrtu na Savici bit će besplatne za sve korisnike, a na vrtu će se uzgajati eko sezonsko bilje i mahune. Juričan je posebno izdvojio razvoj sustava za uzgoj biljaka u zatvorenom prostoru (indor sistemi), koji imaju veliki potencijal da budu šire dostupni.
Također je predstavljen dokumentarni film novinara Saše Paparelle "Pojesti", koji se bavi suvremenim tehnologijama uzgoja hrane, a glavne teme su sjeme, meso, riba, hidroponika, akvaponika, aeroponika, urbane biljne farme i kukci.
Urbana vrtlarica Andreja Čoh u Zelenom inkubatoru vodit će radionice “Jestivi balkon” o uzgoju hrane na balkonima i u stanovima, koje obrađuju četiri cjeline - planiranje kućnog vrta, uzgajanje presadnica, kućno kompostiranje i uzgajanje jagoda i začinskih biljaka na balkonu ili na prozorskoj dasci.
Zeleni inkubator dobio je parcelu koju je 2014. bivši gradonačelnik Milan Bandić dodijelio sam sebi, a sada je zaključkom gradonačelnika Tomislava Tomaševića dodijeljena Juričanovoj udruzi za projekt “Od stručka do ručka” & “Pojesti”.
Gradski ured za poljoprivredu nakon promjene vlasti predložio je cijepanje edukativnog vrta od 1500 četvornih metara na Savici na manje parcele i uređivanje postupka davanja na korištenje tih parcela institucijama.
Parcele se mogu dati na korištenje i pravnim osobama, ako ih koriste u edukativne svrhe, rekao je Tomašević.